GDDKiA w Rzeszowie: Nie niszcz wygrodzeń przeciw dzikom!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie apeluje o zaprzestanie niszczenia wygrodzeń przeciw ASF wzdłuż autostrady A4.

GDDKiA w Rzeszowie: Nie niszcz wygrodzeń przeciw dzikom! Fot. GDDKiA

„W związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na obszarze województwa podkarpackiego dokonaliśmy wygrodzenia przejść dla zwierząt w ciągu autostrady A4 od węzła Tarnów Północ do granicy z Ukrainą. Niestety odnotowujemy liczne przypadki niszczenia wygrodzeń” – napisano w komunikacie.

W ubiegłym roku, aby ograniczyć migrację dzików i rozszerzanie się choroby ASF z północy na południe województwa, dokonano wygrodzenia przejść dla zwierząt w ciągu autostrady A4. Siatki ustawione zostały w przejściach dla zwierząt wzdłuż A4 od węzła Tarnów Centrum do granicy z Ukrainą. Łącznie długość wygrodzeń to 2,15 km, a liczba wygrodzonych przejść – 142 szt. Wyjątek stanowią obiekty inżynierskie (wiadukty), pod którymi przebiegają drogi i cieki wodne, których zagrodzenie wprowadziłoby zbyt duże utrudnienia w ruchu. Na tego typu przejściach dla zwierząt zintegrowanych (25 szt.) wykonuje się opryski.

Liczne akty wandalizmu

Niestety od dłuższego czasu odnotowuje się liczne akty wandalizmu, polegające na niszczeniu zamontowanych wygrodzeń. Zniszczenia polegają na wygięciu słupków stalowych i zniszczeniu – pogięciu siatki stalowej typu leśnego. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że zniszczeń dokonują okoliczni mieszkańcy, którzy chcąc się przedostać z jednej strony autostrady na drugą, wykorzystują do tego przejścia dla zwierząt. Tylko w ubiegłym roku koszty napraw wyniosły ponad 10 tys. zł. Należy jednak mieć na uwadze, że oprócz kosztów zniszczenia wygrodzenia dochodzą też, na razie niemierzalne, koszty rozprzestrzeniania się choroby ASF poprzez migrację dzików przez zniszczone wygrodzenie.

Przypominamy więc, że obiekty te nie służą ludziom. I mimo, że ich rozmiary często umożliwiają przejazd quadami czy nawet traktorem, nie są one drogami przejazdowymi. Służą migracji dzikich zwierząt.

Apelujemy, aby nie niszczyć ustawionych wygrodzeń. Każde takie niszczenie mienia jest przestępstwem, które zgłaszane jest na policję i odpowiednio karane. Dodatkowo pragniemy też uświadomić mieszkańcom fakt, że zamontowane wygrodzenia z siatki zabezpieczają przed migracją dzików z północnej części województwa na południową i chronią ich trzodę chlewną przed skutkami choroby ASF” – podkreśla GDDKiA.

Źródło: GDDKiA Rzeszów

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics