Gęś Biała Kołudzka odrębną rasą

Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk poinformował w o uznaniu owsianej gęsi Białej Kołudzkiej za odrębną rasę hodowlaną.

– Jest to zgoda na prowadzenie przez Krajową Radę Drobiarską – Izbę Gospodarczą w Warszawie, księgi dla gęsi Białych Kołudzkich, ród W11 i ród W33 – powiedział wiceminister podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Gęś Biała Kołudzka – fenomen polskiej nauki i historii”, którą zorganizowano w Kołudzie Wielkiej, z okazji obchodów 50-lecia hodowli gęsi Białej Kołudzkiej.

Gęś Biała Kołudzka odrębną rasą
Gęś Biała Kołudzka odrębną rasą

Polska może być dumna z własnego genotypu rasy gęsi Białej Kołudzkiej

Tadeusz Nalewajk decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uznającą gęś Białą Kołudzką za odrębną rasę, wręczył dyrekcji Instytutu. Wyróżnieni zostali również pracownicy, którym przyznano odznaczenia państwowe. Wiceminister podkreślił, że tylko dzięki rzetelnej pracy badawczej i hodowlanej prowadzonej przez naukowców i hodowców Instytutu, Polska może być dumna z własnego genotypu rasy gęsi Białej Kołudzkiej, która stanowi prawie 98% populacji gęsi utrzymywanych w naszym kraju.To dzięki pracom badawczym w połączeniu z zabiegami hodowlanymi udało się stworzyć mieszańca, który utrzymywany zgodnie z technologią opracowaną w Zakładzie Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej jest gęsią owsianą o bardzo smacznym i znakomitym nie tylko mięsie, ale i tłuszczu – dodał.

Prace hodowlano-badawcze nad gęsią prowadzone są nieprzerwanie od 1962 r.

Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej funkcjonuje od 1846 r., natomiast prace hodowlano-badawcze nad gęsią prowadzone są nieprzerwanie od 1962 r. Pozwoliły one na utrwalenie genetycznych cech użytkowych populacji gęsi i nadanie jej nazwy handlowej.

Znaczącym osiągnięciem hodowlanym jest wyodrębnienie w ramach populacji dwóch rodów gęsi Białej Kołudzkiej, mięsnego i niesnego oraz międzyrodowego mieszańca o wybitnych cechach mięsnych – gęsi owsianej. W 2001 r. zarejestrowano znak towarowy (słowno-graficzny) „gęś Biała Kołudzka”, na który Instytut Zootechniki posiada prawa ochronne. 1 stycznia 2003 r. utworzono w ramach zakładu Krajowy Ośrodek Badawczo-Hodowlany Gęsi, w obrębie którego funkcjonuje ferma zarodowa i zakład wylęgu. Corocznie z fermy zarodowej zaopatrywane są w materiał hodowlany stada rodzicielskie gęsi Białej Kołudzkiej z terenu całego kraju. Gęś owsiana jest obecnie hitem polskiego drobiarstwa, produktem głównie eksportowym, jednak coraz częściej poszukiwanym również w kraju.

Gęś owsiana jest obecnie hitem polskiego drobiarstwa

Podczas 50. lat hodowli, gęś Biała Kołudzka stała się nie tylko znakiem rozpoznawczym Zakładu, lecz także symbolem regionu. Potwierdzeniem tego faktu będzie teraz pomnik z brązu, w kształcie gęsi, który odsłonięto podczas uroczystości w Kołudzie Wielkiej przed siedzibą Krajowego Ośrodka Badawczo-Hodowlanego Gęsi.

Po zakończeniu wydarzeń związanych z Jubileuszem 50-lecia hodowli gęsi Białej Kołudzkiej wiceminister rolnictwa wziął udział w gminnych uroczystościach dożynkowych.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Będą większe ograniczenia importowe w handlu UE – Ukraina

Państwa członkowskie UE zgodziły się na zmianę w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą i większe ograniczenia importowe. Umowa w tym kształcie będzie obowiązywać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics