Glifosat wygrał jeszcze jedną bitwę

Francuscy deputowani po raz kolejny odmówili wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu.

zakazu stosowania glifosatu, glifosat, Francja, Roundup,

Obietnica stopniowego wycofywania glifosatu w ciągu najbliższych trzech lat nie będzie zawarta w tekście nowego prawa rolnego i żywnościowego.

Bez zakazu stosowania glifosatu

Francuscy deputowani, którzy głosowali w drugim czytaniu nad kompleksową reformą, która ma na celu zreformowanie stosunków handlowych w sektorze rolnym i promowanie zdrowej żywności, po raz kolejny odrzucili zatwierdzenie zakazu stosowania glifosatu.

Obietnica Emmanuela Macrona o zakazie stosowania glifosatu w ciągu najbliższych trzech lat nie została początkowa uwzględniona w projekcie ustawy rządowej. Jednak po intensyfikacji debaty o tym herbicydzie na poziomie europejskim kwestia włączenia obietnicy prezydenta do tekstu legislacyjnego została przedstawiona w debacie parlamentarnej.

W maju posłowie po raz pierwszy zastosowali się do zaleceń rządu, który był przeciwny zakazowi w ramach prawa francuskiego, i odrzucił poprawki mówiące o zakazie stosowania herbicydu Monsanto.

Glifosat, który jest szczególnie obecny w środkach chwastobójczych Roundup koncernu Monsanto, był przedmiotem prawdziwej bitwy pozycyjnej na poziomie europejskim, gdzie pozwolenie na jego stosowanie zostało ostatecznie odnowione na kolejne pięć lat, ku wielkiemu niezadowoleniu szeregu państw członkowskich, w tym Francji.

Po tej kontrowersyjnej decyzji francuski prezydent zobowiązał się do szybszego wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu we Francji.

Jednak w międzyczasie sytuacja polityczna uległa zmianie. W sierpniu agrochemiczny gigant Monsanto został surowo ukarany przez amerykański sąd za to, że nie powiadomił o niebezpieczeństwie związanym ze stosowaniem produktu Roundup.

We wrześniu niespodziewana rezygnacja francuskiego ministra transformacji ekologicznej, Nicolasa Hulota, rzuciła światło na ambiwalencję francuskich decyzji dotyczących środowiska i ekologii.

Wśród posłów rządzącej La République En Marche, którzy szeroko stosowali się do zaleceń rządu, ustanowienie misji parlamentarnej z 27 września w sprawie stopniowego znoszenia glifosatu powinno zapewnić skuteczne monitorowanie działań wdrażanych w światowym rolnictwie.

Poza kwestią glifosatu, ta wersja ustawy o rolnictwie i żywności zakłada szereg zmian, w szczególności eksperyment serwowania jednej wegetariańskiej potrawy tygodniowo w stołówkach szkolnych przez okres dwóch lat.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Źródło: Cécile Barbière | EurActiv.pl | tłumaczenie Kacper Ochman

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here