Globalny kryzys logistyczny podniesie ceny żywności

Według prognoz opublikowanych w raporcie UNCTAD w nadchodzących miesiącach międzynarodowy handel będzie nadal pozostawał pod presją negatywnych skutków wywołanych przez światowy kryzys logistyczny.

Globalny kryzys logistyczny podniesie ceny żywności
Globalny kryzys logistyczny podniesie ceny żywności

Oczekiwany jest znaczny wzrost cen konsumenckich w skali globalnej

W konsekwencji zakłóceń w łańcuchu dostaw, zatłoczonych portów morskich i nieefektywności terminali w 2022 roku oczekiwany jest znaczny wzrost cen konsumenckich w skali globalnej. Według analityków należy się spodziewać utrzymania wysokich stawek frachtowych. Gwałtowny wzrost kosztów transportu kontenerowego jest solidnym czynnikiem osłabiającym ożywienie społeczne i gospodarcze następujące po próbie powrotu rynku światowego do „normalności” po najgorszym okresie pandemii COVID – 19.

Analizy przedstawione w raporcie UNCTAD dopuszczają scenariusz, że w wyniku wzrostu stawek kontenerowych na praktycznie wszystkich szlakach handlowych – jeśli zjawisko to się utrzyma – może doprowadzić do wzrostu światowych cen importu o 11 proc. i poziomu cen konsumpcyjnych o 1,5 proc. od chwili obecnej do 2023 roku.

Źródło: KIPDIP

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Płatności w ramach ekoschematów obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r. Agencja...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics