Zawartość cukru oraz potasu, sodu i azotu to klasyczne parametry jakościowe, które standardowo są oznaczane w korzeniach buraków. Następnym parametrem może być zawartość glukozy, która od niedawna jest dodatkowo określana w prowadzonych doświadczeniach – informuje Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ.
Cukier zawarty w buraku to sacharoza, która jest disacharydem, czyli cukrem złożonym i składa się z dwóch cukrów prostych glukozy i fruktozy. Przy wzroście aktywności mikroorganizmów np. w czasie gnicia lub przy długim składowaniu pow. 27 C (sumy średnich dziennych temp. powietrza) zawartość glukozy szybko i wyraźnie zwiększa się. Wynika to z rozkładu cukru przez mikroorganizmy w celu pokrycia ich potrzeb energetycznych.
Czytaj także:
Zbiory buraków w pełni. W wielu rejonach łamanie się korzeni i spadek polaryzacji
Na południu rekordy, na Kujawach straty. Trwa kampania cukrowa
Ten niepożądany efekt można ewentualnie wykorzystać, w celu zbudowania systemu wczesnego ostrzegania. Wzrastający poziom glukozy może być pierwszym sygnałem pogorszenia się jakości buraków, co może prowadzić do problemów produkcyjnych. W pewnych okolicznościach można jeszcze podjąć środki zaradcze w celu ograniczenia szkód.
Redakcja AgroNews
Źródło: LIZ, fot. freeimages.com