Gnatarz rzepakowiec atakuje młody rzepak

Gnatarz rzepakowiec atakuje plantacje rzepaku. W wielu regionach Polski odnotowano silne porażenie roślin przez żerujące larwy tego szkodnika.

gnatarz rzepakowiec, rzepak, szkodniki rzepaku

Zmiany klimatyczne sprzyjają liczniejszemu występowaniu szkodników w uprawach. W tym roku szczególnie liczną populację stanowią larwy gnatarza rzepakowca. To groźny szkodnik, gdyż często występuje masowo i w ciągu kilku dni może zniszczyć plantacje rzepaku.

Gnatarz rzepakowiec owad z rzędu błonkówek zaliczany do rodziny pilarzowatych. Jego larwy są koloru ciemnozielonego, natomiast postać dorosła ma pomarańczowy odwłok i czarną głowę. Dla upraw rzepaku groźne są szczególnie larwy, które żerują na dolnej stronie liści, zeskrobując tkankę i wygryzając małe otwory w blaszce.

– Na dolnej stronie liści można zaobserwować ubytki tkanki zeskrobanej przez młode stadia larwalne oraz wygryzione w blaszce małe otwory. Później występują gołożery powodowane przez starsze stadia larwalne, zjadane są całe liście – wyjaśnia prof. dr hab. Stefan Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.

Kiedy podjąć decyzję o zwalczaniu szkodników?

PIORiN zaleca wykonanie zabiegu chemicznego w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, wynoszącego 1 gąsienicę na 1 roślinie. Obserwacje należy prowadzić już wczesną jesienią, w fazie BBCH 11–19 w różnych punktach pola, losowo wybierając po 25 roślin, licząc obecne na nich larwy lub gąsienice. W zależności od wielkości plantacji należy analizować 100-150 roślin.

Do innych sposób ograniczania występowania gnatarza rzepakowca zaliczamy m.in. izolację przestrzenną od innych roślin kapustowatych i warzyw kapustnych, wczesny siew nasion, zwiększenie normy wysiewu nasion, zaprawianie nasion oraz opryskiwanie roślin i gleby.

Kamila Szałaj, fot. PROCAM

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Straż miejska sprawdzi wymiary drewna opałowego, wysokie mandaty.

Od września 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące drewna opałowego, które mogą znacząco wpłynąć na sposób ogrzewania domów. Zgodnie z nowymi regulacjami,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics