Niepokojąco niskie ceny kukurydzy. Czy to zmowa cenowa?

Obecna sytuacja na rynku ziarna kukurydzy nosi znamiona zmowy cenowej – uważa samorząd rolniczy.

ceny kukurydzy

Związkowcy oburzają się, że podmioty skupujące oferują rolnikom ceny poniżej 400 zł/t za kukurydzę o wilgotności 30 proc. podczas, gdy najbliższy kontrakt terminowy MATIF wynosi 720 zł/t dla kukurydzy o wilgotności 15 proc.

– Rolnicy zdają sobie sprawę o konieczności doliczenia kosztów dosuszenia ziarna, ale rozpiętość cen jest nieakceptowalna. Polska, jak i inne kraje europejskie zostały dotknięte klęską suszy, co również zmniejsza podaż kukurydzy i nie tłumaczy takich niskich cen skupowych – wyjaśnia Krajowa Rada Izb Rolniczych.

W związku z powyższym samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa o podjęcie odpowiednich działań oraz o zawiadomienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o  tej sytuacji.

Z danych KOWR wynika, że przeciętna cena kukurydzy w USA w ciągu tygodnia 16-22 września wzrosła o 2 proc., do 150 EUR/t. W tym czasie w portach Morza Czarnego cena tego zboża wyniosła 145 EUR/t i była o 1 proc. wyższa. We Francji, cena kukurydzy ukształtowała się na poziomie166 EUR/t.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here