Grupa Wyszehradzka o przyszłości WPR

– Spotykamy się w bardzo ważnym momencie dyskusji nad kształtem przyszłych ram finansowych unijnych polityk, w tym także Wspólnej Polityki Rolnej – powiedział minister Stanisław Kalemba, rozpoczynając spotkanie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii.

Delegacje ministerstw rolnictwa Czech, Słowacji, Rumunii, Słowenii, Węgier i Bułgarii przybyły do Warszawy na zaproszenie polskiego ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rozmawiano na temat ogólnych ram budżetowych, płatności bezpośrednich i środków na rozwój obszarów wiejskich oraz na temat zazielenienia. Głównym celem dzisiejszego spotkania było wypracowanie oświadczenia w kwestii przyszłości unijnej polityki rolnej.

Ministrowie uzgodnili wspólne podejście do ważnych kwestii finansowania, a mianowicie wyrównywania dopłat bezpośrednich tak, by były one sprawiedliwe i nie zakłócały warunków działania sektora rolnego na jednolitym rynku unijnym oraz odpowiedniego budżetu WPR.

 

\"\"

 

Zarówno minister Stanisław Kalemba jak i szefowie zagranicznych delegacji podkreślali, że mówienie jednym głosem daje szansę na to, aby stanowisko i potrzeby regionu były dostrzegane i słyszalne w całej Europie.
– Pragniemy, aby ściślejsza współpraca zaowocowała zwiększeniem naszej skuteczności w trakcie rozmów i negocjacji w Europie. Jesteśmy zgodni w kwestii wysokości budżetu, popieramy propozycję Komisji Europejskiej i będziemy dążyć do tego, by budżet na lata 2014-2020 był zbieżny z tym, co zaproponowała Komisja Europejska.
 

Natomiast krytycznie oceniamy zarówno projekt cypryjskiej Prezydencji jak i przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya – powiedział polski minister i dodał, że podpisanie dziś przygotowanego wspólnego oświadczenia państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii nastąpi w przyszłym tygodniu tak, aby na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa można je było zaprezentować na forum całej UE. Stanisław Kalemba wyjaśnił, że ze względu na specyfikę poszczególnych państw istnieje potrzeba doprecyzowania szczegółów związanych z finansami i konsultacji wewnętrznych.

Minister Kalemba zaapelował o poparcie polskiego stanowiska dotyczącego poziomu płatności w wysokości średniej unijnej z roku 2013. Ministrowe jednoznacznie opowiedzieli się za uproszczeniem polityki rolnej w tym kontynuacją SAPS oraz redukcją wymogów dla rolników zaproponowanych przez Komisję Europejską w ramach zasady zazielenienia WPR.

Zdaniem uczestników dyskusji fundusz rozwoju obszarów wiejskich powinien odzwierciedlać dystans rozwojowy danego państwa członkowskiego oraz zapewnić państwom odpowiednią elastyczność w programowaniu polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Było to już drugie w tym roku, organizowane przez Polskę, spotkanie ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii. Wszyscy szefowie zagranicznych delegacji podkreślali dużą wartość merytoryczną dzisiejszego spotkania i wyrazili swoje zadowolenie z wypracowania wspólnego stanowiska.

Tradycyjnie już w programie wizyty znalazły się również spotkania towarzyszące, które zawsze są dodatkową okazją do przedyskutowania najbardziej istotnych, a czasem spornych kwestii. Natomiast gospodarzom dają możliwość prezentacji bogactwa i różnorodności kraju. Tym razem delegacje zaproszono do zwiedzenia Zamku Królewskiego.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics