Grypa ptaków spowoduje braki jaj w Izraelu?

W Izraelu wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków rozprzestrzenia się w gospodarstwach produkujących jaja konsumpcyjne. Z dotychczas pozyskanych informacji wynika, że do wybuchu choroby doszło na dwóch dużych fermach kur niosek na północy kraju. Pogłowie kur na obu fermach łącznie to ponad pół miliona ptaków.

Grypa ptaków spowoduje braki jaj w Izraelu?
Grypa ptaków spowoduje braki jaj w Izraelu?

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa obawiają się, że na rynku wewnętrznym może zabraknąć około 14 milionów jaj miesięcznie. W związku z tym, urzędnicy rekomendują władzom Izraela podjęcie działań związanych z dostosowaniem taryf importowych do przewidywanego niedoboru jaj dla konsumentów. Wcześniejsze ogniska potwierdzone w Izraelu dotyczyły kaczek i indyków. Grypa ptaków jest zjawiskiem cyklicznym w izraelskim sektorze drobiarskim.

Izrael jest jednym z ważniejszych odbiorców jaj w skorupkach sprzedawanych przez unijnych producentów w krajach trzecich. Przeszłe doświadczenia związane ze współpracą handlową unijnych eksporterów w Izraelu każą się spodziewać, że zaburzenie relacji podażowo – popytowej z powodu HPAI może być silnym impulsem do zwiększenia izraelskich zamówień na jaja produkowane w Unii Europejskiej – twierdzą analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Źródło: KIPDIP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE