GUS: bardzo duże straty w sadach. Ucierpiały też maliny i czarne porzeczki

Znamy już wiosenną ocenę stanu upraw ogrodniczych dokonaną przez GUS. Z lustracji wykonanej przez rzeczoznawców terenowych urzędu wynika, że w wyniku wiosennych przymrozków najbardziej ucierpiały wczesne odmiany czarnej porzeczki i malin oraz drzewa w sadach owocowych, m.in. czereśnie, grusze i jabłonie.

\"rolnik,

Zdziesiątkowane sady

– W drugiej dekadzie kwietnia wystąpiły długotrwałe spadki temperatury, które spowodowały uszkodzenia pąków kwiatowych w sadach drzew owocowych szczególnie czereśni, moreli, brzoskwiń, wiśni, grusz i wczesnych odmian jabłoni – oceniają rzeczoznawcy GUS.

W tym okresie temperatura w ciągu dnia oscylowała w granicach 5oC, natomiast nocą spadała  do -5oC, a lokalnie nawet do -8oC. 

Według GUS, straty spowodowane niskimi temperaturami są zróżnicowane w zależności od położenia plantacji, wieku i składu odmianowego oraz faz rozwojowych w jakich znajdowały się rośliny.

– Sadownicy mieli problemy z wykonaniem terminowych zabiegów środkami ochrony roślin – wyjaśnia GUS.

Malin i czarnych porzeczek będzie dużo mniej

Na plantacjach krzewów owocowych najbardziej ucierpiały plantacje malin jesiennych oraz wczesne odmiany porzeczek czarnych, których grona są znacznie skrócone i przestrzelone. Wegetacja w tym okresie została spowolniona, a rozwój roślin opóźniony.

– Stan i zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych jest bardzo zróżnicowany w zależności od rejonu kraju, gatunku i odmiany – ocenia GUS. 

Zdaniem rzeczoznawców jest jeszcze za wcześnie, by oszacować starty w uprawach sadowniczych, ale należy oczekiwać, iż tegoroczne zbiory owoców niektórych gatunków będą niższe od ubiegłorocznych.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Danuta Adamiak

Źrodło: GUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here