GUS podał dane o inflacji w marcu. Jest lepiej niż się spodziewano

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,9 proc. (wskaźnik cen 101,9),a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2 proc. (wskaźnik cen 100,2)” – czytamy w komunikacie GUS.

Należy pamiętać, że inflacja jest bardzo ważnym wskaźnikiem dla gospodarki i może mieć wpływ na decyzje polityczne oraz decyzje firm dotyczące podwyżek cen. Dlatego dane GUS są śledzone przez ekonomistów i inwestorów, którzy starają się przewidzieć, jaką drogą pójdzie inflacja w kolejnych miesiącach.Obecnie niskie ceny żywności i paliw mogą być korzystne dla konsumentów, ale mogą również sygnalizować spowolnienie gospodarcze. Z kolei wysokie ceny innych towarów i usług mogą prowadzić do wzrostu inflacji, co może wpłynąć na decyzje banku centralnego dotyczące stóp procentowych.Dlatego warto śledzić dalszy rozwój sytuacji i analizować dane GUS, aby lepiej zrozumieć, jakie czynniki mają wpływ na inflację w Polsce.

Analitycy prognozowali, że wzrost wyniesie 2,2 proc. W lutym wskaźnik wyniósł 2,8 proc. Obecny odczyt jest najniższy od co najmniej pięciu lat. Cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. (z odchyleniem o ±1 punktu procentowego).

„Dynamika CPI w marcu osiąga dołek na najniższym od 5 lat poziomie 1.9 proc. r/r. Inflacja w Polsce 1. raz od marca 2021 r. jest poniżej celu NBP. Pierwsze skrzypce w ostatnim epizodzie dezinflacja odegrała taniejąca żywność. Od kwietnia zaczynie się dryf inflacji w kierunku 5 proc. r/r” – napisał w komentarzu do danych analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki.

Źródło: GUS,

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics