Hale namiotowe w gospodarstwie rolnym – case study „trąba powietrzna”

Hale namiotowe, oferowane przez czołówkę europejskich firm w tym polską firmę Pol-Plan są konstrukcjami wieloletnimi i jeśli są projektowane zgodnie z aktualnymi normami to można je traktować jako bezpieczną i w pełni funkcjonalną alternatywę dla tradycyjnie budowanych hal. Świadomość istnienia takiej alternatywy może pozwolić na uzyskanie czasem nawet znacznych oszczędności w gospodarstwie rolnym.

 

Szczególnie interesującym przykładem hali namiotowej w gospodarstwie rolnym jest hala namiotowa Pol-Planu z poszyciem ścian bocznych z blachy trapezowej o wymiarach 21x81x5 m, która spełnia funkcję min. garażu dla maszyn rolniczych.

Wzorcowe gospodarstwo rolne i hotel – centrum konferencyjne w Chobienicach, którymi  zarządza rolnik z dziada pradziada Pan Tomasz Jazdon zostało kilka lat temu doświadczone przez kataklizm – trąbę powietrzną. O sile trąby świadczy fakt, że była w stanie porwać w górę  300-kilogramowe bele siana rozrzucając je w promieniu ponad pięciuset metrów. Taka trąba jest już w stanie niszczyć murowane budynki. Kataklizm wyrwał stopy mocujące aluminiowe profile jednego z segmentów hali. Hala i wszystkie jej elementy w tym kotwienie stóp były zaprojektowane dla  obciążeń śnieżnych i wiatrowych w miejscu montażu według aktualnych norm i przepisów. Modułowa konstrukcja hal namiotowych pozwala na łatwą i szybką naprawę uszkodzonego segmentu. Ze względu na zmiany klimatu i prawdopodobieństwo powtórzenia takiego kataklizmu standardowa naprawa nie satysfakcjonowała żadnej ze stron. Istotne było znalezienie takiego sposobu kotwienia hali aby możliwie najlepiej zabezpieczyć stopy przed wyrwaniem z podłoża. Rozwiązaniem okazały się  kotwy gruntowe, hakowe, których idea wywodzi się z ojczyzny tornad. Są to kotwy niezwykle odporne na wyrywanie, zdolne do przenoszenia siły wyrywającej do 450kN. Wynika to z unikalnej konstrukcji kotwy, której „płetwa” wbijana jest w grunt jak ostrze łopaty. Po osiągnięciu zadanej głębokości kilku metrów płetwa zostaje odchylona o 90 stopni blokując się w gruncie. Dzięki temu, że kotwa jest wbijana w grunt w pozycji złożonej masa ziemi nad „zahaczoną” kotwą jest wzruszona tylko w bardzo małym przekroju co daje pożądany efekt.

Zastosowane rozwiązania w pełni usatysfakcjonowały klienta, który zamówił kolejne dwie hale rolnicze Pol-Planu.

Warto przybliżyć specyfikę konstrukcji hal namiotowych i możliwe zastosowania w rolnictwie.

Otóż  hala namiotowa sprawdzi się nie tylko jako garaż dla cennych maszyn rolniczych. W podstawowej wersji hala z poszyciem wykonanym w całości z PCV może spełniać funkcję taniej stodoły do przechowywania słomy czy plonów, chroniąc przed deszczem i wiatrem. Nie będzie to przy tym namiot sezonowy, który nie wytrzyma byle burzy ale solidna, wieloletnia hala o konstrukcji aluminiowej i rozpiętości nawet do 50 m, której parametry wytrzymałościowe zostały dostosowane do lokalnej strefy wiatrowej i śniegowej.

Przy czym czas montażu takiej hali wyniesie maksymalnie kilka dni bez potrzeby stosowania fundamentów. Wystarczy wyrównana powierzchnia np. kostka brukowa czy asfalt.

Taka hala z PCV może też sprawdzić się w roli obory dla bydła w zimnym wychowie.

Lepiej izolowane hale namiotowe będą mieć poszycie ścian bocznych wykonane z blachy trapezowej lub płyty warstwowej. Takie hale można wyposażyć w bramy przesuwne, okna, drzwi.

W najlepiej izolowanej wersji hala namiotowa posiada ściany wykonane z płyty warstwowej i dach pompowany z PCV, do którego niezbędna jest pompa tłocząca powietrze, które stanowi dodatkową warstwę izolującą.

Dzięki temu, że w izolowanej hali można już zastosować systemy ogrzewania taka hala może spełniać funkcję magazynu płodów rolnych gdzie wymagana jest wyższa temperatura i ochrona przed wilgocią. Po zainstalowaniu doków załadunkowych dla tirów hala z „prostego namiotu” może stać się halą magazynową – kompleksem logistycznym obsługującym np. lokalne firmy przetwarzające płody rolne. Bardzo efektywnym sposobem ogrzewania hali, która może funkcjonować także jako chlew są promienniki ciepła, które bezpośrednio ogrzewają przebywające w hali osoby i zwierzęta bez podgrzewania powietrza.

Warto tu zaznaczyć, że zgodnie z wymogami prawnymi hale namiotowe mają dach wykonany zawsze z PCV i po mimo, że projektowane są na wiele lat użytkowania to traktowane są jako obiekty tymczasowe, które można łatwo i szybko zdemontować i przenieść w inne miejsce, oczywiście po dopełnieniu wymaganych prawem formalności. Poza kosztami,  możliwość łatwego demontażu czy też rozbudowy hali rolniczej może okazać się bezkonkurencyjną zaletą w gospodarstwie rolnym.

Pol-Plan Spółka Jawna

ul. Wrocławska 42/44, 62-060 Stęszew
tel. : +48 61 813-56-09
e-mail : hale@pol-plan.com.pl
www.pol-plan.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,882ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE