Handlowali „lewymi” przyczepami rolniczymi. Sześć osób z oskarżeniami!

Prokuratura Okręgowa w Zamościu w śledztwie prowadzonym przez Placówkę Straży Granicznej w Hrubieszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia wobec sześciu osób. Osoby te były podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się między innymi handlem ciężarowymi przyczepami rolniczymi z podrobionymi oznaczeniami identyfikacyjnymi.

Handlowali „lewymi” przyczepami rolniczymi. Sześć osób z oskarżeniami!. fot. poglądowe
Z ustaleń śledztwa wynika, że działalność grupy obejmowała okres od stycznia 2016 roku do sierpnia 2018 roku i była zlokalizowana na terenie woj. lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

Podrabiali umowy sprzedaży przyczep rolniczych

Członkowie grupy, w ramach ustalonego podziału ról, w celu upozorowania legalnego pochodzenia, dokonywali podrabiania umów sprzedaży ciężarowych przyczep rolniczych od obywateli Niemiec, a następnie podrabiali ich oznaczenia identyfikacyjne. W dalszej kolejności, wystawiano zaświadczenia o przeprowadzonych badań stanu technicznego, mimo iż takowych badań nie przeprowadzono. Przyczepy były następnie rejestrowane na terenie woj. lubelskiego i sprzedawane. Dowodem sprzedaży były faktury VAT, w których w sposób celowy i istotny zaniżano rzeczywistą cenę sprzedaży przyczep, doprowadzając do uszczupleń należności publicznoprawnych.

Członkowie grupy dokonali w ten sposób obrotu sprzętem rolniczym o łącznej wartości co najmniej 2 500 000 złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, podrabiania umów sprzedaży i oznaczeń identyfikacyjnych ciężarowych przyczep rolniczych, poświadczania nieprawdy w zaświadczeniach o przeprowadzonych badaniach technicznych, wyłudzania poświadczania nieprawdy w pozwoleniach czasowych i dowodach rejestracyjnych pojazdów, składania fałszywych zeznań, a także popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Łącznie wszystkim podejrzanym przedstawiono 625 zarzutów.

Na etapie postępowania przygotowawczego stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w łącznej kwocie 60 000 złotych.

Poprawka do ustawy wiatrakowej przyjęta. Gminy skorzystają

Na poczet grożących podejrzanym kar, dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu ruchomym i nieruchomościach w łącznej kwocie ponad 460 000 złotych.

Za popełnienie zarzucanych czynów, podejrzanym grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Zamościu

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga rolnicy! Nowa metoda oszustów – działają metodą na pracownika PIP!

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim na wniosek Prokuratury zastosował tymczasowe aresztowania wobec 57- latka i 55- latka z Warszawy. Mężczyźni podając się za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics