Hodowcy świń rozczarowani cenami w skupach

Krajowa cena skupu świń w ostatnim okresie nie nadążała za wzrostami w liczących się krajach unijnych. Hodowcy oczekiwali, pomimo umacniającego się złotego do euro, łagodnego trendu rosnącego w okresie przedświątecznym. Nadzieje te jednak nie spełniły się. Za klasę E w Polsce zakłady płacą już od kilku tygodni średnio 8,50 zł/kg.

Hodowcy świń rozczarowani cenami w skupach
Hodowcy świń rozczarowani cenami w skupach

W 14 tygodniu dynamika wzrostu cen tuczników w krajach Unii Europejskiej spadła. W Hiszpanii, która ciągle odczuwa niską podaż tuczników, ceny wzrosły najbardziej (+8₵) w stosunku do ubiegłego tygodnia. Dania podniosła ceny (+7₵) ze względu na ożywiony handel mięsem. We Francji i Austrii ceny wzrosły nieco łagodniej (+4₵).  W Belgii cena została utrzymana. W Holandii pojawiły się niewielkie obniżki cen skupu (-3₵) – informuje ISN.

Wielu ekspertów upatruje przyczynę tej sytuacji w złej pogodzie oraz w braku w akceptacji wzrostu cen produktów wieprzowych przez sieci handlowe i eksporterów. Zwracają uwagę, że potrzebny jest pewien okres na wynegocjowanie nowych kontraktów na zmienionych warunkach. Nowe umowy z sieciami, rozpoczynający się sezon grillowy, sezon turystyczny w powiązaniu z mniejszą podażą żywca mogą dać impuls do dalszych wzrostów cen, co jest to niezbędne do zapewnienia opłacalności produkcji hodowcom świń przy rosnących cenach pasz, energii i gazu.

POLPiG: Dalsze wzrosty cen skupu żywca wieprzowego

W Niemczech rynek jest zbilansowany. Zapotrzebowanie ubojni jest wystarczająco pokrywane przez podaż żywca. W notowaniach VEZG w dniu 6/04/2022 cena tuczników została utrzymana na poziomie z tygodnia poprzedniego 1,95 €/kg (wbc).

Hodowcy myślą o likwidacji produkcji świń

W związku z dynamicznym wzrostem kosztów produkcji obecne ceny skupu żywca nie umożliwiają szybkiego odrobienia poniesionych wcześniej strat. Wielu hodowców myśli likwidacji produkcji świń, co może w konsekwencji doprowadzić do jeszcze większego ograniczenia krajowego pogłowia.

Źródło: POLPIG

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Rząd myślał, że wypłata 100zł do prosiaka załatwi cokolwiek?? Wsparcie cyklu zamkniętego? Przecież to średniowiecze. A wyprodukowanych prosiakow i tak za chwilę nie będzie komu kupić. Krajowe zakłady działają jak mafia a nie spółka giełdowa i to od nich trzeba zacząć naprawę hodowli. Za rok w Polsce nie będzie miesa i wtedy będzie płacz i ściąganie zachodniej padliny za kosmi zne pieniądze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny olejów roślinnych najwyższe od dwóch lat

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że międzynarodowe ceny olejów roślinnych rosły w październiku piąty miesiąc z rzędu. Pokazuje to...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics