Hodowcy zwierząt będą ograniczać emisję gazów cieplarnianych

Naukowcy z Instytutu Zootechniki w Balicach oraz Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN wspólnie z Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego i Polskim Zrzeszeniem Producentów Bydła Mięsnego oraz ośmioma, pionierskimi gospodarstwami rolnymi kończą pracę nad stworzeniem i wdrożeniem zestawu praktycznych metod redukcji gazów cieplarnianych powstających w wyniku produkcji zwierzęcej i roślinnej. Zwieńczeniem pracy naukowców i ekspertów będzie powstanie pierwszego w Polsce kalkulatora efektywności klimatycznej dedykowanego rolnikom. Pomoże on w wyborze optymalnych metod produkcji, które będą miały najmniejszy możliwy wpływ na środowisko naturalne. Na uwagę zasługuje fakt, że korzystanie z narzędzia będzie nieodpłatne.

Hodowcy zwierząt będą ograniczać emisję gazów cieplarnianych

Wśród niskoemisyjnych praktyk znajdują się m.in.: dobór roślin uprawnych (potencjał redukcyjny GHG 10%), które w większym stopniu wiążą węgiel i azot, odpowiednie zagospodarowanie resztek pożniwnych (potencjał redukcji GHG od 30 do 50%). Równie istotne są zmiany dotyczące sposobów i metod hodowli zwierząt, w pełni wykorzystujące obecnie dostępną wiedzę naukową w zakresie zwiększania wydajności. Dzięki temu potencjał redukcyjny GHG może osiągnąć poziom 5,73kg eq/szt/rok, a łącznie do 2030 roku redukcję emisji GHG o 3%. W przeliczeniu na jeden kilogram mleka, redukcja może sięgnąć aż 7%.

Zwiększenie strawności pasz

Naukowcy zwracają uwagę na odpowiednie wykorzystanie pasz pod względem ich strawności. Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań potencjał redukcyjny GHG w hodowli świń może wynieść 1,9kg CO2 eq/szt/rok. Co równie istotne wdrożenie rozwiązań zwiększających strawność pasz będzie również prowadzić do obniżenia kosztów produkcji. Według szacunków może on wynieść nawet do 12% dla świń. Jednym z najbardziej spektakularnych sposobów jest zwiększenie udziału pastwiskowego żywienia krów. Pozornie spożywanie przez krowy trawy prowadzi do wyższej emisji GHG, jednak łączny bilans takiej praktyki jest korzystniejszy dla środowiska niż wykorzystanie np. kiszonek. Badania przeprowadzone w ramach projektu wskazują, że działanie takie może przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 1433 kg na sztukę bydła na rok.

Pierwszy w Polsce kalkulator emisji gazów cieplarnianych

Z naszej perspektywy najważniejsze jest to, że jako pierwsi w Polsce będziemy w stanie zaoferować profesjonalne, poparte wiedzą naukową i zweryfikowane w praktyce narzędzie skierowane do rolników – mówi Agnieszka Jamiołkowska Dyrektor Zarządzająca Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego – nie jest to prosty chwyt marketingowy lub powtórzenie działań oferowanych przez dostępne obecnie kalkulatory śladu węglowego, pozwalające na prześledzenie jaka ilość gazów cieplarnianych jest emitowana, gdy kupujemy produkty spożywcze z odległych krajów. Poszliśmy o krok dalej. Nasze działania skupiają się na zaoferowaniu, stosowaniu i promowaniu takich metod hodowli zwierząt, które będą najbardziej korzystne dla środowiska. Jednocześnie testowany właśnie we współpracy z rolnikami kalkulator pozwoli nie tylko na oszacowanie emisji gazów cieplarnianych, ale umożliwi również ocenę kosztów wprowadzanych zmian. Da to więc polskim rolnikom bardzo praktyczne narzędzie, dzięki któremu sami będą mogli podjąć decyzje o tym, z jakich metod będą chcieli skorzystać. Widać więc wyraźnie, że aspekt marketingowy przyjdzie dopiero później, a klienci będą mogli łatwo rozpoznać produkty mięsne, które zostały wytworzone z użyciem naszego rozwiązania. Początkowo stosowane ono będzie dla produktów posiadających systemy jakości QMP w odniesieniu do mięsa wołowego oraz QAFP w przypadku wieprzowiny.

Przedstawiciele UPEMI są przekonani, że podejmowanie takich działań jest i będzie niezmiernie korzystne dla hodowców i producentów mięsa. Stanie się tak przede wszystkim dlatego, że podejście do ochrony środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych jest ściśle powiązane z efektami ekonomicznymi dla rolników. Dlatego twórcy rozwiązania w każdym przypadku określają stopień skomplikowania wdrożenia danego rozwiązania, jego koszty, a także zyski.  Kolejna korzyść to spełnianie wielu wymogów stawianych przez konsumentów, którzy w coraz większym stopniu zwracają uwagę na wpływ branży rolnej na środowisko.

Grypa ptaków problemem światowego drobiarstwa

Projekt pośrednio przyczyni się również do eliminacji pojawiających się bardzo często nierzetelnych lub cząstkowych informacji o wpływie produkcji mięsa na emisję gazów cieplarnianych – dodaje Agnieszka Jamiołkowska – wykorzystanie kalkulatora oraz dane w nim zawarte dostarczą przedstawicielom branży naukowych argumentów do podjęcia debaty, a czasem wprost zaprzeczania wielu fake newsom dotyczących kwestii środowiskowych. Ponad wszystko jest to najlepszy dowód na to, że polscy hodowcy i producenci podejmują realne działania, których efekty będą korzystne dla nas wszystkich.

Źródło: UPEMI

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla kierowców. Paliwa będą tanieć

Dwa długie weekendy listopadowe już za nami, ruch na drogach wrócił do normy, a więc i cena “dziewięćdziesiątki piątki” spadła. Średnio na stacjach jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics