Hogan obiecał znaleźć rozwiązanie w sprawie rekompensat

Komisarz Hogan zapewnił, że znajdzie rozwiązanie w sprawie rekompensat dotyczących ASF – powiedział minister Krzysztof Jurgiel po spotkaniu z Philem Hoganem, unijnym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

\"rolnictwo,

Spotkanie komisarza z ministrem Krzysztofem Jurgielem dotyczyło m.in. rekompensat dla rolników w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF).

– Poruszyliśmy sześć ważnych kwestii. Pierwsza dotycząca spraw rynkowych, chodzi o pomoc dla producentów trzody chlewnej w związku z ASF. Omówiliśmy nasz wniosek przekazany Komisji Europejskiej, komisarz Hogan zapewnił, że znajdzie rozwiązanie w sprawie rekompensat – mówił po spotkaniu minister. – Rozmawialiśmy też o perspektywach otwarcia rynku USA na import jabłek i gruszek z UE. Prosiliśmy, aby KE włączyła się do prac w tej sprawie, ponieważ rozmowy trwają już zbyt długo.

Dostęp do amerykańskiego rynku dla polskich producentów owoców byłby szansą na rozwiązanie problemów ze zbytem jabłek wynikających m.in. z rosyjskiego embarga.

Komisarz był również gościem XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, który 19 października odbywało się w Serocku pod Warszawą. Phil Hogan zapewnił, że to sektor niezwykle ważny dla UE, dlatego zabiega o to, aby zapewnić producentom mleka właściwe narzędzia pozwalające na konkurowanie na rynkach światowych.

Hogan o przyszłości rolnictwa

– Jeśli chcemy utrzymać efektywną i odpowiednio finansowaną Wspólna Politykę Rolną dla polskich rolników, głos waszych przedstawicieli musi być dobrze słyszany – mówił Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich podczas XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Serocku.

Hogan przypomniał również, że już trwają prace nad kształtem WPR po 2020 r. Komisja Europejska w listopadzie br. przedstawi propozycje, nad którymi rozpocznie się dyskusja. Dodał, że do WPR będzie wprowadzone więcej elementów proekologicznych. Zdaniem Hogana, powinna ona również zostać uproszczona.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

Źródło: KE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here