Hydrant w odległości do 75 m od silosu zbożowego. MSWiA objaśnia przepisy

W nawiązaniu do wniosku KRIR w sprawie uproszczenia przepisów i złagodzenia wymogów do budowy silosów zbożowych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pismem z dnia 23 czerwca 2023 r. przekazało obszerne wyjaśnienia.

Hydrant w odległości do 75 m od silosu zbożowego. MSWiA objaśnia przepisy

„Zgodnie z przepisami § 10 ust. 6 pkt 3 i 4 rozporządzenia MSWiA hydranty zewnętrzne zainstalowane na sieci wodociągowej przeciwpożarowej, stanowiącej źródło wody do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru chronionego obiektu budowlanego, w tym silosu ze stałymi sypkimi materiałami palnymi, powinny być usytuowane w odległości nie większej niż 75 m – w przypadku hydrantu najbliższego oraz 150 m – w przypadku pozostałych hydrantów niezbędnych do zapewnienia wymaganej ilości wody do celów przeciwpożarowych.

Wymagania dotyczą wszystkich rodzajów obiektów budowlanych, dla których wymagane jest zapewnienie wody do zewnętrznego gaszenia pożaru, a ich postanowienia są istotne dla skutecznego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych i bezpieczeństwa ekip ratowniczych, gdyż warunkują one możliwość szybkiego zorganizowania zaopatrzenia w wodę dla pomp pożarniczych przy zachowaniu ciągłości podawania przez nie środków gaśniczych.

Co zamiast hydrantu?

W przypadku braku możliwości spełnienia powyższych wymagań, jak również gdy wydajność wodociągu stanowiącego źródło wody do celów przeciwpożarowych nie zapewnia wymaganej ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru, przepisy rozporządzenia MSWiA przewidują możliwość stosowania tzw. uzupełniających źródeł wody, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 250 m od chronionego obiektu budowlanego (np. silosu), którymi na podstawie § 6 ust. 10 i 11 mogą być:

  • studnia o wydajności nie mniejszej niż 10 dm3/s,
  • punkt czerpania wody przy naturalnym lub sztucznym zbiorniku wodnym
    o pojemności zapewniającej odpowiedni zapas wody albo na cieku wodnym
    o stałym przepływie wody nie mniejszym niż 20 dm3/s przy najniższym stanie wód,
  • przeciwpożarowy zbiornik wodny spełniający wymagania Polskiej Normy
    PN-B-02857:2017 Ochrona przeciwpożarowa budynków – Przeciwpożarowe zbiorniki wodne – Wymagania ogólne.

Rozwiązania zamienne

Ponadto dopuszczalne jest stosowanie rozwiązań zamiennych w stosunku do wymagań ochrony przeciwpożarowej dotyczących przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę, w szczególności, gdy spełnienie powyższych wymagań jest niemożliwe ze względu na lokalne uwarunkowania lub jest uzasadnione przyjęcie innych rozwiązań w tym zakresie. Na wniosek właściciela obiektu budowlanego lub terenu właściwy miejscowo komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej może uzgodnić rozwiązania zamienne, jeżeli zapewniają one niepogorszenie ich warunków ochrony przeciwpożarowej.

Co w przypadku braku źródła wody

Natomiast na podstawie przepisów § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia MSWiA w przypadku braku źródła wody zapewniającego wymaganą ilość wody do celów przeciwpożarowych możliwe jest, aby właściwy miejscowo komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej na wniosek właściciela obiektu budowlanego lub terenu dopuścił na czas określony tzw. zastępcze źródło wody do celów przeciwpożarowych (w szczególności naturalny lub sztuczny zbiornik wody, studnię lub ciek wodny, wyposażone w stanowisko czerpania wody wraz z dojazdem), jeżeli zapewnia ono możliwość prowadzenia działań gaśniczych z użyciem sił i środków dostępnych w rejonie działania najbliższej jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Oszustwa w imporcie zbóż z Ukrainy. KAS przeszukuje 222 firmy

Elastyczne podejście do ochrony przeciwpożarowej silosów zbożowych

Reasumując w ocenie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej  omówione powyżej przepisy rozporządzenia MSWiA umożliwiają stosowanie dla silosów zbożowych szeregu rozwiązań z zakresu przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru, w szczególności możliwość ich indywidualnego dostosowania do występujących w danym przypadku uwarunkowań lokalnych. Z tego też względu nie identyfikuje się potrzeby wprowadzania zmian w dotychczasowych przepisach rozporządzenia MSWiA z powodu postulowanego „elastycznego podejścia” do ochrony przeciwpożarowej silosów zbożowych.”

Źródło: KRIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Przecież w silosie po 1 nie ma źródeł zaplonu. 2 zborza w pryzmach i silosach oblicza sie jako 10 proc wartości gestosci obciazenia ogniowego. 3. Na odludziach hydranty jak w miescie mozecie cmoknac kazdego odpowoiedzialnwgo za hydranty i ivh cisnienie bo to kolejna sprawa – wydajność hydrantu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ukradli jaja, miód i koperek. Czeka ich 10 lat odsiadki!

Rybniccy kryminalni zatrzymali 18-latka, 20-latka i ich 29-letniego wspólnika, którzy włamali się do jednego ze sklepów przy ulicy Gliwickiej. Ich łupem padły artykuły spożywcze,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics