Poziom nawożenia buraków azotem powinien zawsze wynikać z bilansu tego składnika pokarmowego na danym polu, który uwzględnia między innymi takie czynniki jak: warunki pogodowe, przedplon i międzyplon, kategorię i strukturę gleby, dotychczasowy poziom nawożenia organicznego i zakładany realny plon buraków.
Program LIZ-Npro uwzględnia w/w czynniki w obliczeniach optymalnej dawki azotu mineralnego. Zastosowanie zbyt wysokiej dawki nawozów azotowych łączy się nie tylko z gorszymi parametrami jakościowymi buraków, niższym plonem cukru i niższą ceną buraków ale również podwyższa koszty uprawy. Buraki o wysokiej zwartości azotu aminokwasowego mają niekorzystny wpływ na proces pozyskiwania cukru w Cukrowni.
Nadmiar azotu to więcej chorób
Nadmiar azotu mineralnego w glebie wiosną przyczynia się do obniżenia polowej zdolności wschodów i powoduje większą wrażliwość siewek buraka na porażenie grzybami wywołującymi choroby zgorzelowe
Dawka azotu zastosowana przed siewem buraków nie powinna przekraczać 100 kg N/ha, jeżeli z obliczeń wynika, że powinna być większa to różnicę należy uzupełnić najpóźniej w fazie 3-4 liści.
Należy pamiętać, że łączna dawka azotu i potasu przed siewem nie powinna przekraczać 160 kg N+K /ha.
Źródło: LIZ