Ile na odbudowanie gospodarstw rolnych po klęskach żywiołowych?

200 milionów złotych na odbudowanie gospodarstw rolnych po klęskach żywiołowych. Tyle pieniędzy chcą rolnicy z całego kraju na odtworzenie produkcji rolnej po klęskach żywiołowych, który zakończyli składanie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków w tej sprawie- podaje „Rzeczpospolita”.
 

 

\"\"

 

Do ARiMR dotarło już 1636 wniosków od rolników z całej Polski, ale będzie ich na pewno więcej, bo część rolników swoje wnioski przesłała pocztą. I dotrą one do Agencji dopiero w najbliższych dniach.

Pieniądze na odtworzenie produkcji rolnej w swoich gospodarstwach mogą otrzymać rolnicy, którzy w 2012 r. lub 2013 r. ponieśli straty w wyniku następujących zdarzeń tj.: przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, suszy, powodzi, deszczu nawalnego, lawiny, obsunięcia się ziemi, gradu, huraganu, pioruna.

Wielkość poniesionych strat oraz cel na jaki będzie przeznaczana pomoc finansowa to najważniejsze kryteria jakie będą brane pod uwagę w trakcie rozpatrywania wniosków – czytamy w gazecie.

Warunki jakie muszą spełniać rolnicy to:

– straty co najmniej 10 tys. zł w budynkach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, stadach podstawowych zwierząt gospodarskich;

– straty w produkcji rolnej czyli uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich, rybach muszą przekraczać 30 procent wielkości średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie.

Maksymalna kwota na jaką mogą liczyć poszkodowani rolnicy to 300 tys. zł.

Wsparcie finansowe jakie otrzymają musi być przeznaczone jedynie na działania inwestycyjne związane z odtworzeniem produkcji rolnej w gospodarstwach.Tegoroczne zbieranie wniosków i przyznawanie pomocowych środków to już siódma tego rodzaju akcja ARiMR w latach 2007 – 2013.

Czytaj także:
ANR: Plan finansowy 2013 zrealizowany!
Parlament przeciwko wycofaniu destruktywnych metod połowów
Środki na walkę z chorobami zwierzęcymi zredukowane!

Ta zostanie przeprowadzona dzięki zwiększeniu funduszy w dziale „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" ze 100 mln euro o kolejne 31,5 mln euro – podaje gazeta.

Dotychczas za lata 2010 – 2012 ARiMR wypłaciła rolnikom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych 276 mln zł. pomocy finansowej.

Według obowiązującego prawa wnioski, w ramach programu – „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" rolnicy mogli składać do 12 grudnia br.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here