Ile w tym roku zbierzemy pszenicy. Prognozy KE powalają!

Komisja Europejska zapowiada (prognoza z 26-05-2023), że ​​produkcja pszenicy w Polsce wyniesie w tym roku 13,6 mln ton. Będzie to wynik o 1,4 proc. lepszy od rekordu sprzed roku i 13,5 proc. powyżej średniej z pięciu lat.

Ile w tym roku zbierzemy pszenicy. Prognozy KE powalają!

Oczekiwane zbiory kukurydzy sięgają teraz 7,4 mln ton i powinny być o 11% niższe niż w rekordowym 2022 roku, ale ciągle o ponad 1/5 przewyższą średnią.

Duży spadek (-11% r/r i 5% poniżej średniej) odnotować ma produkcja pszenżyta i będzie to trzecia co do wielkości uprawa z wynikiem 4,9 mln ton.

Tegoroczne zbiory jęczmienia w Polsce powinny wzrosnąć aż o 1/4 w skali roku, do 3,5 mln ton.

Według majowej prognozy, zbiory wszystkich zbóż w Polsce mogą wynieść rekordowe 35,72 mln ton. Oznaczać to będzie wynik o 0,45 mln ton (1,3%) lepszy od tego sprzed roku i 8% lepszy od średniej pięcioletniej.

Jednocześnie może zostać przekroczony rekord 35,70 mln ton z 2020 roku.

Nowy rekord produkcji zbożowej (r/r) zawdzięczać powinniśmy 7% wzrostowi areału zasiewów zbóż rok do roku.

Wzrost areału zasiewów jęczmienia (+32% r/r), pszenicy (+4% r/r) oraz pozostałych zbóż z nawiązką zrekompensuje mniejszy obszar kukurydzy (-12% r/r) i pszenżyta (-4% r/r).

Szykują się rekordowe plony słonecznika

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. O czym Wy piszecie. W pomorskim w maju spadlo 12 l/m2 a kwietniu 10l/m2. Susza jak diabli, cisza o deszczu przez najbliższe 14 dni. Oziminy nalewają ziarniaka a nie ma z czego. Jare jeszcze zielone ale jak nie popada to będzie dramat. Ceny zboża poniżej kosztów a liczyliśmy że nadrobimy ilością. Jakości też nie będzie bo słaba gestosc przez suszę się zapowiada.

  2. Tak to proste im droższe nawozy to zbieramy więcej płodów rewelacja tu nie trzeba się znać na rodzaju zboża tylko na cenie nawozow

  3. Już wzięli pod uwagę zboże z Ukry. Teraz wydajność będzie 20 ton z ha. Do tej pory wstyd było powiedzieć że ma się 5 t z ha bo u wszystkich było 8-9 😉. Teraz będzie po 20.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak może wyglądać polskie rolnictwo jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej?

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego warto sobie zadać to pytanie. Pytanie, o tyle zasadne, że wydarzenia ostatnich dwóch lat, czyli bezrefleksyjne otworzenie rynku unijnego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics