Ile wyniosą wydatki na zwalczanie ASF w 2020 roku?

Walka z wirusem ASF słono kosztuje. Dlatego w tym roku na zwalczanie tej choroby przewidziano kwotę ponad trzykrotnie większą niż w 2019 roku. Najwięcej wydatków pochłoną badania laboratoryjne oraz redukcja populacji dzików.

133 mln zł na walkę z ASF

Walka z wirusem trwa już sześć lat. Od tego czasu co roku przyjmowany jest „Program mający na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”. Na jego realizację wydano już setki milionów zł. W tym roku zarezerwowano 133 mln zł. 75 proc. poniesionych kosztów ma zrefundować Unia Europejska.

– Polska będzie występowała do Komisji Europejskiej z wnioskiem o współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 22 862 888,06 zł, co stanowi 75% szacunkowych wysokości kosztów kwalifikowanych – wyjaśnia resort rolnictwa w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Czy zamkniemy się w tym budżecie, czas pokaże. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku na zwalczanie ASF przewidziano 40 mln zł, a wydano 580 mln zł.

Drony w walce z ASF. Strażacy szukają dzików

Odstrzał dzików, badania laboratoryjne. Wydatki z programu

Z programu finansowane są m.in. badania laboratoryjne w kierunku ASF, odstrzał dzików czy zakup kontenerów chłodniczych do przetrzymywania tusz. Te działania pochłoną najwięcej wydatków w związku ze zwalczaniem ASF. Przykładowo na kontenery przeznaczono ponad 8 mln zł, na polowania na dziki na wolnym obszarze 34 mln zł, a na odstrzał sanitarny – 32 mln zł.

W roku łowieckim 2018/2019 liczba dzików na terytorium Polski wynosiła około 88 tys. sztuk.

W 2019 r. stwierdzono łącznie 2477przypadki ASF u dzików oraz 48 ognisk ASF u świń w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. W tym roku jeszcze nie odnotowano pojawienia się wirusa.

W Polsce ponad 165 tysięcy gospodarstw utrzymuje świnie.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here