Coraz więcej mieszkańców wsi znajduje zatrudnienie w sektorach nierolniczych, które przynoszą im wyższe dochody niż rolnictwo, zaś system ubezpieczeń społecznych i pomocy socjalnej daje utrzymanie licznej grupie mieszkańców wsi.
Ile zarabiamy na wsi?
Z pracy w rolnictwie jako głównym źródle dochodów utrzymuje się niespełna 10% ludności wsi . Dochody z pracy najemnej w 2016 r. stanowiły 48,5% ogólnego dochodu w gospodarstwach domowych na wsi (w miastach 54,8%), z pracy na własny rachunek – 7,2% (w miastach – 9,0%), a dochody z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie – 9,3% (w miastach 0,4%).
Zmniejsza się dysparytet dochodów rolniczych w odniesieniu do dochodów w innych częściach gospodarki i poprawia się relatywna sytuacja dochodowa i socjalna mieszkańców wsi. W latach 2004–2016 nominalne dochody per capita mieszkańców wsi wzrosły o 118%, a dochody mieszkańców miast o 94% . Poziom życia mieszkańców wsi nie odbiega znacząco od poziomu mieszkańców mniejszych miast (do 20 tys.). Można to uznać za sukces rozwojowy polskiej wsi!
Awans dochodowo-socjalny wsi
Raport o stanie Polskiej Wsi
Redakcja AgroNews