Import nasion soi z USA stale wzrasta

Komisja Europejska opublikowała najnowsze dane na temat importu nasion soi do UE, z których wynika, że Stany Zjednoczone stały się głównym dostawcą tego towaru do Europy, osiągając 52 proc. udziału w rynku w porównaniu z 25 proc. w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Po spotkaniu w Waszyngtonie 25 lipca przewodniczący Jean-Claude Juncker i prezydent Donald Trump wydali wspólne oświadczenie UE i USA, w którym obie strony zgodziły się na zwiększenie handlu pewnymi produktami w kilku sektorach, w tym nasionami soi.

W celu monitorowania rozwoju handlu nasionami soi przewodniczący Juncker wprowadził mechanizm sprawozdawczy, z którego wynika, że import ze Stanów Zjednoczonych wzrósł o 133 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim (lipiec – połowa września 2017 r.).

Komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan powiedział: Z zadowoleniem przyjmuję najnowsze dane handlowe, które świadczą o tym, że realizujemy zobowiązanie przewodniczącego Junckera i prezydenta Trumpa do zwiększenia wymiany handlowej, w szczególności w przypadku nasion soi. Jest to odzwierciedleniem zarówno naszych długotrwałych stosunków handlowych, jak i jeszcze większych potencjalnych osiągnięć dzięki współpracy w oparciu o te relacje.

Bieżące dane wskazują, że w ostatnich tygodniach przywóz nasion soi z USA do UE stale wzrasta:

  • W porównaniu z pierwszymi 12 tygodniami w roku gospodarczym 2017 (od lipca do połowy września) przywóz nasion soi do UE ze Stanów Zjednoczonych wzrósł o 133 proc. i wyniósł 1 473 749 ton.W momencie wydania pierwszego sprawozdania 1 sierpnia 2018 r., obejmującego pierwsze pięć tygodni bieżącego roku gospodarczego, przywóz wyniósł 360 tys. ton, co odpowiada wzrostowi o 280 proc. w ujęciu rocznym;
  • Pod względem łącznego przywozu ziaren soi w UE  udział USA wynosi obecnie 52 proc., a w tym samym okresie w ubiegłym roku wynosił on 25 proc. Stawia to Stany Zjednoczone przed Brazylią (40 proc.) – drugim głównym dostawcą UE – a następnie Kanadą (2,3 proc.), Paragwajem (2,3 proc.) i Urugwajem (1,7 proc.).

Kontekst

Obecnie UE importuje rocznie około 14 mln ton nasion soi jako źródła białka przeznaczonego na paszę dla zwierząt, w tym kurcząt, świń i bydła, jak również na produkcję mleka. Nasiona soi z USA stanowią bardzo atrakcyjną opcję paszową dla europejskich importerów i użytkowników ze względu na ich konkurencyjne ceny.

Redakcja AgroNews, na podst. PE, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here