ASF we Włoszech, braki kadrowe w zakładach ubojowych i przetwórczych, szczególnie widoczne w Niemczech i ostatnio w Danii, utrzymują nadpodaż wieprzowiny. Ceny skupu żywca wieprzowego pozostały jednak bez zmian na bardzo niskim poziomie w większości krajów unijnych.
Wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie po raz drugi z rzędu ceny zanotowano wzrost o 2 eurocenty w stosunku do ubiegłego tygodnia. Większy popyt na żywiec pojawił się szczególnie na północy Półwyspu Iberyjskiego, gdzie zanotowano również spadki masy ubojowej tuczników. (ISN)
Utrzymuje się słaby unijny eksport wieprzowiny do Chin, a władze w Pekinie przymierzają się zainicjowania skupu interwencyjnego wieprzowiny na zapasy państwowe, chcąc w ten sposób oddziaływać na poprawię cen skupu żywca.
Zmniejsza się zainteresowanie skupem tuczników krajowych
Kwarantanna pracowników sektora przetwórczego zaburzyła rytmiczność produkcji linii przetwórczych. Na rynku unijnym pojawiło się dużo taniego mięsa wieprzowego z kością, które jest importowane do Polski. Zmniejszyło to zainteresowanie skupem tuczników krajowych, co miało odzwierciadlenie w ubiegłym tygodniu w dalszym spadku cen skupu do poziomu 5,15 (-0,10 zł/kg kl. E t/t).
Pewne nadzieje na poprawę sytuacji wiązane są ze znoszeniem obostrzeń covidowych w krajach unijnych. Jednakże w krajowych notowaniach tych oznak nie widać.
Źródło: PolPig