Indonezja otwarta na polskie inwestycje w obszarze rybołówstwa

Możliwości współpracy polsko-indonezyjskiej w obszarze rybołówstwa to główny temat spotkania sekretarza stanu Kazimierza Plocke z minister spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji Susi Pudjiastuti. Podstawą do rozwijania takiej współpracy jest podpisane w 2013 r. Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej, a Ministerstwem Spraw Morskich i Rybołówstwa Republiki Indonezji.

– Jest wiele możliwości nawiązania nowych kontaktów między naszymi krajami w obszarze całego sektora żywnościowego, a memorandum stanowi dobrą podstawę do ich rozwoju w zakresie rybołówstwa – zauważył wiceminister Plocke i wskazał potencjalne obszary działań zarówno handlowych,  gospodarczych, jak i  badawczo-naukowych.

 

\"\"
 Sekretarz stanu Kazimierz Plocke podczas rozmowy z minister spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji Susi Pudjiastuti

 

Polska posiada szczególnie duże doświadczenia dotyczące modernizacji i rozwoju przetwórstwa ryb oraz przemysłu stoczniowego. Może być w tych dziedzinach perspektywicznym partnerem dla strony indonezyjskiej.

Minister Pudjiastuti zaznaczyła, że Indonezja jest atrakcyjnym rynkiem dla Polski i może stanowić ciekawą alternatywę dla polskiego biznesu w regionie azjatyckim.

– Zachęcam polskich przedsiębiorców do inwestycji w indonezyjski przemysł stoczniowy oraz przetwórstwo ryb – powiedziała pani minister.

Indonezja chce budować statki rybackie i statki do kontroli rybołówstwa, modernizować porty  i przystanie rybackie oraz rozwijać przetwórstwo ryb. W Polsce szuka partnerów gospodarczych do realizacji tych przedsięwzięć. W budżecie państwa zostały na ten cel wyodrębnione specjalne fundusze.

Minister Kazimierz Plocke podkreślił, że bardzo cieszy nas możliwość rozwijania między naszymi krajami dwustronnej, obopólnie korzystnej współpracy.

– Jestem przekonany, że polska oferta w sektorze rybołówstwa i przemysłu morskiego okaże się interesująca dla strony indonezyjskiej – zapewnił sekretarz stanu. Podkreślił, że oczekujemy jednak w dalszym ciągu na dopuszczenie polskich zakładów mleczarskich do eksportu produktów na rynek indonezyjski.

Minister Pudjiastuti zapewniła, że omówi tę kwestię z Ministrem Rolnictwa Indonezji, oraz że jeszcze w tym roku możliwa będzie wizyta indonezyjskich inspektorów weterynaryjnych w Polsce.

Indonezja to kraj posiadający najdłuższą po Kanadzie linię brzegową. Jest największym producentem glonów morskich i jednym z największych oleju palmowego.

Źródło i fot.: MRiRW
Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pogoda największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa żywnościowego

Gwałtowne zjawiska pogodowe to główne zagrożenie dla łańcucha dostaw żywności w Europie, wynika z raportu o bezpieczeństwie żywnościowym UE przedstawionym przez Komisję Europejską. Raport, drugi...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics