Inflacja ostro przyspiesza. Cenowy armagedon!

Po dwóch miesiącach spadków, inflacja znów poszła w górę. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane.

Inflacja ostro przyspiesza. Cenowy armagedon!

Według wstępnych danych GUS w styczniu inflacja wyniosła 17,2 proc. rok do roku.  Po dwóch miesiącach spadków, ponownie wskaźnik rośnie. Przypominamy, że w grudniu 2022 r. inflacja wyniosła 16,6 proc., w listopadzie 17,5 proc., a w październiku 17,9 proc.

Nośniki energii (prąd, gaz i opał) podrożały o 10,4 proc. od grudnia, a o 34 proc. rok do roku. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 1,9 proc. od cen w grudniu, a 20,7 proc. r/r.  Ceny alkoholu i papierosów poszły w górę o 1,9 proc. mdm, a o 9,9 proc. r/r.

Inflacja wzrosła w styczniu do 17,2%. To głównie efekt powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Dodatkowo duża grupa przedsiębiorstw dokonała noworocznych aktualizacji cenników – w efekcie inflacja bazowa wzrosła do 12% – napisali na Twitterze eksperci PIE.

Zgodnie z prognozami ekonomistów bankowych czy tych z NBP, inflacja może jeszcze nieco wzrosnąć w lutym (efekt niskiej bazy sprzed roku – od 1 lutego 2022 r. weszła w życie Tarcza Antyinflacyjna 2.0, która wówczas trochę obniżyła na chwilę część cen), a od marca powinniśmy mieć już do czynienia z trwałym trendem dezinflacyjnym (czyli inflacja będzie, ale coraz niższa) – podała nextgazeta.pl

Warto dodać, że duży wpływ na styczniowy odczyt mają zmiany, które weszły w życie od nowego roku, m.in. nowe podatki czy koniec tarczy antyinflacyjnej, w tym powrót do 23 proc. stawki VAT na paliwa.

AM/na podstawie GUS i Twitter

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics