Inflacja w Polsce. Są najnowsze dane!

Według wstępnego odczytu GUS z 31.07.2023, ceny całego koszyka cen towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2% w stosunku do czerwca 2023. Za lipcową deflację odpowiadać mają niższe niż w czerwcu ceny żywności. Jeśli dane potwierdzą się w finalnym odczycie, będzie to pierwszy od lutego 2022 spadek inflacji w skali miesiąca.

Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 1,2% m/m, nośników energii nie zmieniły się, a paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 0,4%.

Dużo gorzej dla konsumentów wygląda sytuacja w skali roku i dalej !!!

W skali roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu o 10,8% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Jest to kolejny (piąty) miesiąc ze spadkiem rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym.

Spadek tempa inflacji wynika nadal głównie z wysokiej bazy, ponieważ w lipcu 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen (15,6% r/r).

Stąd w skali 2 lat ceny w lipcu wzrosły aż o 27,0%.

Wstępne dane GUS pokazują, że rok do roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w lipcu o 15,6% r/r, nośników energii wzrosły o 16,7%, ale paliw do prywatnych środków spadły o 15,5%.

O ponad 40% obniżą się zbiory rzepaku w Australii

Dla porównania, piątkowe dane z Niemiec pokazały, że inflacja konsumencka w skali roku spadła tam do 6,2%.

Źródło:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: GUS

 

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Co wynika z listy firm importujących zboże?

Chyba najprostszy wniosek, jaki nasuwa się po lekturze listy firm, które importowały zboże z Ukrainy jest taki, że to pieniądz rządzi światem, a w biznesie nie ma...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics