Inflacja w strefie euro spada trzeci miesiąc z rzędu

W styczniu tego roku inflacja w strefie euro spadła z 9,2 proc. do 8,5 proc. – wynika z szybkiego szacunku Eurostatu. Oznacza to, że wskaźnik ten maleje już trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie wciąż utrzymuje się znacznie wyższym poziomie niż docelowe 2 procent – podaje EURACTIV.pl

Inflacja w strefie euro spada trzeci miesiąc z rzędu

Spadek inflacji łączony jest z coraz niższymi cenami energii. Europejskie magazyny gazu są zapełnione w satysfakcjonującym stopniu, a ceny błękitnego paliwa są najniższe od września 2021 r. Choć eksperci przestrzegają przed zbytnim optymizmem, szybki szacunek Eurostatu za styczeń obrazuje pozytywną tendencję.

Zgodnie z danymi unijnego urzędu statystycznego styczniowa inflacja w strefie euro wyniosła 8,5 proc., co oznacza spadek z poziomu 9,2 proc. osiągniętego w grudniu ubiegłego roku. W listopadzie wskaźnik ten wynosił 10,1 proc., zaś w październiku – 10,6 proc. Oznacza to, że przez trzy ostatnie miesiące inflacja konsekwentnie spada.

Najwyższy wzrost cen wciąż dotyczy energii

Z danych Eurostatu wynika, że najwyższy wzrost cen wciąż dotyczy energii. Jednocześnie jest on znacząco niższy niż w ubiegłym miesiącu – obecnie to 17,2 proc., a wcześniej – 25,5 proc. W następnej kolejności najszybciej drożała żywność, alkohol i tytoń (14,1 proc. w porównaniu z 13,8 proc. w grudniu).

„Niezależnie od tego, jak by na to spojrzeć, inflacja (…) jest o wiele za wysoka” – mówiła niedawno w Davos prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, po raz kolejny obiecując trzymanie się „obranego kursu” – czyli takiego, który pozwoli przywrócić ją do pożądanego poziomu 2 procent.

W połowie grudnia Europejski Bank Centralny podwyższył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do poziomu 2,5 proc.  W tym tygodniu spodziewane jest podniesienie stóp procentowych nie tylko przez EBC, ale również amerykański Fed oraz Bank Anglii.  Wybrzmiewają jednak głosy, że w obliczu dość pozytywnych informacji płynących z rynku mogą one nie wzrastać tak szybko, jak początkowo zapowiadano.

100 milionów złotych na program „Energia dla wsi”

O tym, że zarówno europejski, jak i amerykański bank centralny będą kontynuowały politykę podnoszenia stóp procentowych, w swoim raporcie dotyczącym prognoz na 2024 r. pisali analitycy Economist Intelligence Unit. „Oczekujemy, że stopy procentowe pozostaną na najwyższym poziomie przez co najmniej rok, a pierwsza obniżka stóp nastąpi w trzecim kwartale 2024 r.”  – wskazali eksperci.

Prognoza Europejskiego Banku Centralnego zakłada, że średnia inflacja w strefie euro w tym roku wyniesie 6,3 proc. W 2024 r. ma spaść do 3,4 proc., a oczekiwany przez ekonomistów próg 2 proc. osiągnie dopiero w okolicach 2025 r.

Autor Sonia Otfinowska | EURACTIV.pl

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

6 tys. zł dla rolników z KRUS. Świadczenia honorowe będą wypłacane już od 1 stycznia

Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics