Inflacja w strefie euro spada trzeci miesiąc z rzędu

W styczniu tego roku inflacja w strefie euro spadła z 9,2 proc. do 8,5 proc. – wynika z szybkiego szacunku Eurostatu. Oznacza to, że wskaźnik ten maleje już trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie wciąż utrzymuje się znacznie wyższym poziomie niż docelowe 2 procent – podaje EURACTIV.pl

Inflacja w strefie euro spada trzeci miesiąc z rzędu

Spadek inflacji łączony jest z coraz niższymi cenami energii. Europejskie magazyny gazu są zapełnione w satysfakcjonującym stopniu, a ceny błękitnego paliwa są najniższe od września 2021 r. Choć eksperci przestrzegają przed zbytnim optymizmem, szybki szacunek Eurostatu za styczeń obrazuje pozytywną tendencję.

Zgodnie z danymi unijnego urzędu statystycznego styczniowa inflacja w strefie euro wyniosła 8,5 proc., co oznacza spadek z poziomu 9,2 proc. osiągniętego w grudniu ubiegłego roku. W listopadzie wskaźnik ten wynosił 10,1 proc., zaś w październiku – 10,6 proc. Oznacza to, że przez trzy ostatnie miesiące inflacja konsekwentnie spada.

Najwyższy wzrost cen wciąż dotyczy energii

Z danych Eurostatu wynika, że najwyższy wzrost cen wciąż dotyczy energii. Jednocześnie jest on znacząco niższy niż w ubiegłym miesiącu – obecnie to 17,2 proc., a wcześniej – 25,5 proc. W następnej kolejności najszybciej drożała żywność, alkohol i tytoń (14,1 proc. w porównaniu z 13,8 proc. w grudniu).

„Niezależnie od tego, jak by na to spojrzeć, inflacja (…) jest o wiele za wysoka” – mówiła niedawno w Davos prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, po raz kolejny obiecując trzymanie się „obranego kursu” – czyli takiego, który pozwoli przywrócić ją do pożądanego poziomu 2 procent.

W połowie grudnia Europejski Bank Centralny podwyższył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do poziomu 2,5 proc.  W tym tygodniu spodziewane jest podniesienie stóp procentowych nie tylko przez EBC, ale również amerykański Fed oraz Bank Anglii.  Wybrzmiewają jednak głosy, że w obliczu dość pozytywnych informacji płynących z rynku mogą one nie wzrastać tak szybko, jak początkowo zapowiadano.

KE: Pieniądze z rezerw dla rolników dotkniętych napływem zbóż z Ukrainy

O tym, że zarówno europejski, jak i amerykański bank centralny będą kontynuowały politykę podnoszenia stóp procentowych, w swoim raporcie dotyczącym prognoz na 2024 r. pisali analitycy Economist Intelligence Unit. „Oczekujemy, że stopy procentowe pozostaną na najwyższym poziomie przez co najmniej rok, a pierwsza obniżka stóp nastąpi w trzecim kwartale 2024 r.”  – wskazali eksperci.

Prognoza Europejskiego Banku Centralnego zakłada, że średnia inflacja w strefie euro w tym roku wyniesie 6,3 proc. W 2024 r. ma spaść do 3,4 proc., a oczekiwany przez ekonomistów próg 2 proc. osiągnie dopiero w okolicach 2025 r.

Autor Sonia Otfinowska | EURACTIV.pl

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości od BASF na nowy sezon

BASF Polska, dział Agricultural Solutions zaprosił 29 listopada 2023 r. przedstawicieli mediów rolniczych na konferencję prasową do Centrum Olimpijskiego – siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics