Advertisement

Innowacje w dowodach osobistych

Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, aby potwierdzić swoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo, musi posiadać dowód osobisty. Dokument ten, pozwala także wyjechać za granicę bez paszportu, między innymi do krajów strefy Schengen i krajów, które honorują dowód osobisty jako dokument podróży, na przykład Albania i Czarnogóra. Jednak wraz z rozwojem cyfryzacji dotychczasowy dowód osobisty został zastąpiony przez e-dowód.

Innowacje w dowodach osobistych
Innowacje w dowodach osobistych

E-dowód to innymi słowy dowód osobisty, ale z warstwą elektroniczną. Zewnętrznie wygląda podobnie jak tradycyjny dowód osobisty. Jednak różni się informacją na pierwszej stronie dokumentu, ponieważ zawiera sześciocyfrowy numer CAN. Z kolei na drugiej jest on także zapisany, ale w formie kodu kreskowego. Numer ten jest niezbędny do wykorzystania elektronicznych funkcji e-dowodu i chroni go przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Warstwa elektroniczna e-dowodu stanowi wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip.
E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go tylko na czytniku. Ważne jest to, że nie zmieniły się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego, ponieważ nadal potwierdza tożsamość oraz obywatelstwo i uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

E-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) oraz elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).

Pozwala między innymi:

– zalogować się do portali administracji publicznej, na przykład ePUAP,

– elektronicznie podpisać dokumenty podpisem osobistym,

– elektronicznie podpisać się w usługach online administracji publicznej,

– korzystać z automatycznych bramek granicznych na przykład na lotniskach.

Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód jest bezpłatna

Osoby, które posiadają tradycyjny dowód osobisty, nie muszą go wymieniać, ponieważ jest on nadal ważny. Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać w dowolnym urzędzie gminy, bez względu na adres zameldowania. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód jest bezpłatna. W tym miejscu należy także zaznaczyć, że rodzic, opiekun prawny lub kurator, także może wnioskować o e-dowód dla dziecka lub swojego podopiecznego.

Na zakończenie należy dodać, że każde zagubienie, kradzież lub uszkodzenie e-dowodu należy zgłosić w urzędzie gminy lub w każdej chwili przez Internet na stronie Gov.pl . Istnieje także możliwość zawieszenia e-dowodu, ale maksymalnie tylko na 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofnie się zawieszenia, e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Natomiast jeśli w tym czasie cofnie zawieszenie, e-dowód będzie znowu ważny. Kradzież bądź zagubienie e-dowodu dodatkowo należy zgłosić w dowolnym banku, nawet w przypadku, gdy posiadacz elektronicznego dokumentu nie ma konta bankowego, ponieważ dokument ten może posłużyć do wyłudzenia kredytów.

E-dowód jest wyposażony w podpis elektroniczny

Reasumując, należy zaznaczyć, że Ministerstwo Finansów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli, ponieważ e-dowód jest odpowiedzią na coraz powszechniejsze zapotrzebowanie korzystania przez obywateli z usług online. E-dowód jest wyposażony w podpis elektroniczny, zwany na gruncie wprowadzanej regulacji podpisem osobistym. Użycie tego podpisu wywołuje dla podmiotu publicznego taki sam skutek jak podpis własnoręczny. Każdy dokument elektroniczny wysyłany do urzędu można podpisać, używając do tego celu podpisu osobistego, a zatem można załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/e-dowod

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE