W ramach wprowadzonego przez Inspekcję Weterynaryjną programu „Zero tolerancji” w dniach 31 lipca – 6 sierpnia 2013 r. terenowe organy Inspekcji Weterynaryjnej na terenie całej Polski przeprowadziły 924 kontrole: 114 w rzeźniach, 157 w zatwierdzonych zakładach przetwórstwa spożywczego, 9 w chłodniach składowych, 109 w punktach skupu zwierząt, 54 u pośredników w handlu zwierzętami, 81 środków transportu produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz 400 środków transportu zwierząt do 8h.
Uchybienia występujące w podmiotach sektora spożywczego produktów pochodzenia zwierzęcego dotyczyły : nadzoru właścicielskiego, wymogów strukturalnych, identyfikowalności, wymogów higienicznych, dobrostanu zwierząt oraz właściwego postępowania z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Stwierdzane nieprawidłowości w punktach skupu zwierząt i podmiotach prowadzących działalność pośrednictwa w obrocie zwierzętami dotyczyły : infrastruktury, prowadzenia dokumentacji, identyfikacji zwierząt oraz dobrostanu zwierząt .
Czytaj także:
Uwaga! Inspekcja Ochrony Środowiska skontroluje wprowadzenie tzw. ustawy śmieciowej
Bezpieczeństwo żywności – notujemy spadek!!!
Od sierpnia inspektorzy będą kontrolować hodowle drobiu
Jednocześnie w wyniku prowadzonych w dniach 31 lipca – 6 sierpnia 2013 r. kontroli ujawniono 19 prowadzonych nielegalnie działalności. Przypadki te dotyczyły: uboju zwierząt (9 przypadków), w tym na użytek własny (7 przypadków), produkcji środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego (10 przypadków), wprowadzania do obrotu środków spożywczych pochodzenia zwierzęce go (5 przypadków), rozbioru (1 przypadek) i transportu zwierząt (1 przypadek).
W związku z ujawnieniem ww. nielegalnych działalności nałożono 7 kar pieniężnych na kwotę 1 400 zł (nałożenie 9 kolejnych jest w toku), 3 sprawy przekazano do organów ścigania ( przekazanie kolejnych 3 jest w toku), jedną sprawę przekazano zgodnie z kompetencją do właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
W związku z powyższym w okresie 31 lipca – 6 sierpnia 2013 r. łącznie: nałożono w drodze decyzji administracyjnej 13 kar pieniężnych na łączną sumę 17 400 zł, nałożenie 12 kolejnych jest w toku; nałożono 15 mandatów na łączną kwotę 2 650 zł; 4 sprawy przekazano do organów ścigania , przekazanie 3 kolejnych jest w toku ; wydano 6 decyzji administracyjnych o zawieszeniu/zakazie działalności i/lub wykreśleniu z rejestru, wydanie 3 kolejnych jest w toku; 1 sprawę przekazano do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu