Interwencja Polskiej Izby Mleka w kwestii „dezagregacji\”

Sukces interwencji Polskiej Izby Mleka w kwestii „dezagregacji" w Europejskim Systemie Handlu Emisjami Europejski System Handlu Emisjami (EU ETS) został zatwierdzony podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego i zawiera istotne pojęcie "dezagregacji".

 

\"rolnictwo,

 

Jest to niewątpliwy sukces Polskiej Izby Mleka, która interweniowała w tej sprawie u polskich europarlamentarzystów.

Kilka dni temu, Polska Izba Mleka interweniowała u polskich eurodeputowanych w sprawie głosowania nad unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na lata 2021-2030, które odbyło się 15 lutego br.

– Z punktu widzenia sektora mleczarskiego było to niezwykle ważne, aby głosowanie przebiegło korzystnie dla naszej branży – powiedziała Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska. Jest to niewątpliwy sukces Polskiej Izby Mleka i przykład doskonałej współpracy z polskimi europarlamentarzystami. Zdaniem Pani Dyrektor dezagregacja była konieczna, aby odpowiednio ocenić podsektory w kontekście ETS.

Dyrektor Maliszewska w Polskim Radiu Białystok mówiła o interwencji Polskiej Izby Mleka w sprawie handlu uprawnieniami do emisji CO2 Pani Agnieszka Maliszewska podczas wywiadu w Polskim Radiu Białystok mówiła
m.in. o tym, że niekorzystne uregulowanie powyższej kwestii może wpłynąć znacząco na podwyżki cen artykułów mleczarskich jak i obniżkę konkurencyjności branży.


Głosowanie Parlamentu Europejskiego
W dniu 15 lutego 2017 r., w porze lunchu, Parlament Europejski podczas sesji plenarnej zatwierdził ostateczną wersję "redukcji emisji opłacalnych i inwestycji niskoemisyjnych". 


Rada UE przygotuje ostateczny tekst. Co więcej, kwestia "dezagregacji", czyli podziału na poziomie podsektorów została również omówiona podczas finału dyskusji w Radzie (Komitecie Stałych Przedstawicieli – COREPER) tego samego dnia. Za przyjęciem dyrektywy głosowało 379 posłów, 263 było przeciw, 57 wstrzymało się od głosu.

Posłowie przystąpią teraz do negocjacji z maltańską prezydencją Rady w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie projektu przepisów. Wynik negocjacji będzie musiał być zatwierdzony przez Parlament Europejski w glosowaniu plenarnym.

Grupa Polityczna – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) – trzecia największa grupa w Europarlamencie przychyliła się o argumentacji zawartej w piśmie Polskiej Izby Mleka i wszystkie delegacje narodowe wschodzące w skład tej grupy (w tym Polska) otrzymały zalecenie, by poprzeć stanowisko zawarte w Artykule 10b paragraf 4 raportu przyjętego przez Komisję ENVI.
 

Redakcja AgroNews,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here