IUNG: pojawiło się zagrożenie suszą rolniczą

W całej Polsce występuje zagrożenie suszą. Brakiem opadów najbardziej dotknięte są zboża jare oraz rośliny strączkowe – poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.

 

\"rolnictwo,
 

– W trzecim okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na całym obszarze Polski – czytamy w komunikacie IUNG.

Czytaj także:
Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze najlepszej odmiany rzepaku ozimego? Rozmawiamy z Jackiem Broniarzem z COBORU

Zdaniem Instytutu największe zagrożenie suszą w Polsce występuje dla zbóż jarych. Zagrożone są uprawy w siedmiu województwach Polski w 412 gminach. Najgorzej jest na terenie woj. kujawsko-pomorskiego – tam suszą zagrożonych jest 88 proc. gmin. Zła sytuacja jest też na Wielkopolsce i w woj. łódzkim.

Z kolei zagrożenie suszą rolniczą dla upraw roślin strączkowych
występuje w 11 gminach Polski i dotyczy głównie województw: wielkopolskiego i łódzkiego.

A prognozy pogody nie są optymistyczne. Na najbliższe dwa tygodnie zapowiadane są bardzo wysokie temparatury i niewiele opadów. Rekord tego lata ma paść w najbliższą niedzielę – słupki termometrów mają wskazywać nawet 35°C w cieniu.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Stephen Bowler

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here