IUNG potwierdza suszę. Czy Jurgiel ogłosi stan klęski żywiołowej?

Susza w Polsce daje się we znaki wszystkim uprawom. Przez niedobory wody plony mogą być w tym roku znacznie mniejsze. W związku z tym posłowie pytają ministra rolnictwa, czy ogłosi stan klęski żywiołowej.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, deficyt wody dla roślin uprawnych, susza, IUNG


W ubiegłym tygodniu IUNG potwierdził, że największe zagrożenie niedoborami wody występuje w uprawach zbóż jarych, ale sucho jest praktycznie wszędzie.

– Od 1 kwietnia do 31 maja 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach, przy czym w 10 z nich występowała we wszystkich gminach. Suszę odnotowano w 2285 gminach tj. 92,21 proc. gmin kraju na powierzchni 48,90% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim – czytamy w raporcie IUNG.

Eksperci IUNG dodają, że bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało także w uprawach truskawek, zbóż ozimych, krzewów i drzew owocowych.

Czy ministerstwo ogłosi stan klęski żywiołowej?

Czy w związku z trudną sytuacją na polach resort rolnictwa ogłosi stan klęski żywiołowej? O to zapytał ministra rolnictwa poseł Norbert Kaczmarczyk z klubu Kukiz’15.  Póki co, odpowiedzi nie ma. A jak uzasadniał poseł Kaczmarczyk to pytanie?

Rolnicy sygnalizują, jak bardzo zły jest stan ich pól. Rolnicy wskazują, że sytuacja w wielu regionach kraju jest tragiczna. Często jest ona powodowana tym, że w kwietniu spadło bardzo mało wody, a choć w maju było jej więcej, to ze względu na gwałtowność zjawisk atmosferycznych rezultat był taki, że większość tej wody spłynęła z pól. Rolnicy podkreślając zły stan pól zwracają uwagę na liczne wypaleniska, kiepską kondycję plantacji jarych, a przecież wszystko wskazuje na to, że temperatury będą w najbliższym czasie utrzymywać się na wysokim poziomie czytamy w interpelacji posła Kaczmarczyka do ministra rolnictwa.

Poseł podkreśla, że przez suszę rolnicy stracą część dochodów.

– Stanowi to realne zagrożenie dla funkcjonowania gospodarstw. Sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu, wszak mamy dopiero początek czerwca. Niedobory wody będą implikować występowanie znacznych strat w plonach – pisze Kaczmarczyk.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnicy poszkodowani przez powódź dostaną pomoc. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie

Rada Ministrów przyjęła dziś rozporządzenie umożliwiające Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) udzielanie pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi. Biura powiatowe ARiMR będą przyjmować...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics