IUNG: Przemarzło nawet 100 proc. upraw

Przeprowadzone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB oceny stanu zasiewów po zimie w III dekadzie marca potwierdziły, że największe zniszczenia łanów zbóż ozimych i rzepaku ozimego przez mróz wystąpiły w wymienionych w poprzednim komunikacie województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim, lubelskim, śląskim i pomorskim. W przypadku zbóż gatunkiem najsilniej dotkniętym była pszenica.

\"\"

W wielu gospodarstwach leżących w wymienionych województwach doszło do 100 proc. zniszczenia zasiewów tego gatunku. Tylko pszenice o najwyższej mrozoodporności przetrwały, chociaż także one były silnie lub bardzo silnie uszkodzone. Uszkodzenia pszenżyta były mniejsze niż pszenicy, ale w rejonach bezśnieżnych w okresie mrozów na wielu polach stopień zniszczenia także sięgał 100 proc. Uszkodzenia żyta, które obserwowano na początku marca są raczej niegroźne i w niewielkim stopniu powinny wpłynąć na poziom plonów tego gatunku.

Wykonane na początku marca oceny wskazywały, że na wielu plantacjach rzepaku rośliny mają żywe stożki wzrostu i w związku z tym jest szansa na ich uratowanie. Niestety późniejsze oceny wykonane w III dekadzie marca wykazały, że ze względu na głębokie przemrożenie gleby uszkodzeniu uległy systemy korzeniowe i w związku z tym wielu plantacji tego gatunku jednak nie da się uratować.

Reasumując należy powtórzyć, że przeprowadzone w III dekadzie marca oceny potwierdziły bardzo zły stan zasiewów po zimie w rejonach, w których nie było dostatecznych opadów śniegu w okresie poprzedzającym mrozy w końcu styczniu i w lutym. Zakres zniszczeń w rejonach bezśnieżnych na ogół przekracza 60-70 proc., a w wielu gospodarstwach jest to nawet 100 proc. Biorąc zatem pod uwagę dotychczas zebrane informacje można uznać za właściwe szacunki wskazujące na to, że areał przesiewów znacznie przekracza 1 mln ha.

Poziom plonowania jarych form zbóż i rzepaku jest w naszych warunkach klimatycznych zasadniczo mniejszy niż ozimych ale w warunkach odpowiedniej agrotechniki także z jarych form można uzyskać dość dobre efekty. Na stronie IUNG PIB będą zamieszczane informacje określające jak racjonalnie gospodarować środkami produkcji aby uzyskać możliwie wysokie i dobrej jakości plony z jarych form wysianych po zniszczonych przez mróz oziminach.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: IUNG

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics