Wreszcie Instytut Uprawy i Nawożenia w Puławach potwierdził suszę. Wielkopolska Izba Rolnicza alarmowała już na samym początku wiosny, że brakuje wilgoci w glebie, a aura nie przynosi opadów atmosferycznych.
Zgodnie z informacjami IUNG susza wystąpiła już pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -88 mm. Deficyt wody dla roślin uprawnych wystąpił w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenach Żuław Wiślanych.
IUNG szacuje już obniżkę plonów o ok. 20%. Suszą dotkniętych zostało 225 na 226 gmin w województwie wielkopolskim.
W Wielkopolsce uprawy zbóż jarych zostały dotknięte w 225 gminach na 226 wszystkich gmin, a zboża ozime w 224 gminach dotknęła susza., truskawki – 221, krzewy owocowe 116.
W całym kraju opady w marcu były bardzo małe (do 10 mm), a w północnej części Polski notowano obszary z ich brakiem. Na tym terenie opady stanowiły od 0 do 20% normy wieloletniej. Na południu kraju opady również były niskie od 10 do 30 mm (20-60% normy). Jedynie w południowych i południowo-wschodnich krańcach Polski notowano nieco większe opady od 30 do 50 mm (od 60 do 80% normy).
W kwietniu na wschodzie kraju opady o wyniosły 40-60 mm i były w normie wieloletniej. W pierwszej dekadzie maja opady atmosferyczne na terenie całego kraju były bardzo małe wynoszące poniżej 5 mm, tylko punktowo były nieco większe wynoszące 20 mm. W drugiej dekadzie tego miesiąca w dalszym ciągu w południowej Polsce notowano brak opadów. Natomiast na obszarze Niziny Wielkopolskiej opady były już większe od 10 do 35 mm oraz na Pojezierzu Mazurskim gdzie wynosiły od 10 do 25 mm. Na pozostałym terenie kraju notowano opady o wielkości od 5 do 10 mm.
Po ostatnich opadach wilgotność wierzchniej warstwy gleby nie co się poprawiła, ale głębiej nadal brakuje wilgoci.
Źródło: WIR