Ślimaki niszczą uprawy! Jak je zwalczyć?

W Polsce, problem ze szkodliwością ślimaków z roku na rok jest coraz większy. Ślimaki wyrządzają duże szkody w uprawach roślin rolniczych, ogrodniczych, sadowniczych i ozdobnych. Uszkadzają nasiona, sadzonki, bulwy, korzenie, liście, pędy, kwiaty i owoce, zarówno roślin rosnących w warunkach polowych, jak i w szklarniach czy tunelach. Powodują zanieczyszczenie organów roślin śluzem i odchodami, co prowadzi do rozwoju chorób roślin. Zanieczyszczenie warzyw, owoców i nasion jest przyczyną pogorszenia się ich jakości co przyczynia się do wzrostu strat ekonomicznych.

Do ważnych szkodników występujących w Polsce należą: Arion vulgaris – ślinik pospolity (opisywany wcześniej, jako Arion lusitanicus), Arion rufus – ślinik wielki, Deroceras reticulatum – pomrowik plamisty, Deroceras laeve – pomrowik mały. Uszkodzenia roślin mogą także powodować ślimaki skorupkowe.

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 140 środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania ślimaków

Do zwalczania ślimaków wykorzystuje się różne metody, które mają na celu ograniczenie liczebności populacji. Podstawowymi metodami są zabiegi profilaktyczne i agrotechniczne, które nie zagrażają środowisku naturalnemu. W sytuacji, gdy ślimaki występują masowo, można je zwalczać metodą chemiczną. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 140 środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania ślimaków. Moluskocydy działają na ślimaki kontaktowo i żołądkowo, przynęcając je atraktantami zawartymi w granulacie. Inną ważną metodą, jest wykorzystanie wrogów naturalnych ślimaków. Najbardziej znany jest pasożytniczy nicień Phasmarhabditis hermaphrodita, który jest stosowany jako składnik biopreparatu. Preparat ten jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, dzięki czemu można wykorzystywać go do ochrony roślin w ogrodach, w uprawach małoobszarowych i w uprawach ekologicznych.

Zastosowanie wszystkich dostępnych metod i zabiegów do zwalczania ślimaków pozwoli uzyskać najlepsze wyniki w nowoczesnych systemach integrowanej ochrony roślin przed tymi szkodnikami.

Źródło: IOR-PIB

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE