IUNG: susza w sześciu województwach. Najbardziej ucierpiały zboża jare

Susza rolnicza występuje w sześciu województwach. Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż jarych, truskawek i krzewów owocowych – wynika z najnowszego raportu o stanie suszy przygotowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

 

\"rolnictwo,

 

– W pierwszym okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2016 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne – czytamy w raporcie.

IUNG stwierdził suszę w uprawach zbóż jarych, truskawek i krzewów owocowych w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim, mazowieckim, lubuskim i zachodniopomorskim.

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych. Odnotowano ją w sześciu województwach Polski w 76 gminach. Najgorzej jest w województwie kujawsko-pomorskim. Tam aż 26 gmin zmaga się z poważnymi niedoborami wody.

Susza występuje również w uprawach krzewów owocowych. Odnotowano ją w 56 gminach kraju. Najgorsza sytuacja jest na Kujawach i Pomorzu, gdzie zagrożone są 22 gminy.

Ze skutkami suszy walczą także producenci truskawek. IUNG stwierdził suszę w tej uprawie w 15 gminach Polski, z czego 9 leży w województwie kujawsko-pomorskim.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/USDA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here