IUNG: susza w ziemniaku i rzapaku, ale nie w kukurydzy

W zachodniej Polsce powiększa się obszar objęty suszą. Największe problemy z niedoborem wody nadal występują w okolicach Poznania – wynika z raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Suszą najbardziej zagrożone są ziemniaki. Co ciekawe, IUNG nie stwierdził niedoborów wody w uprawach kukurydzy.

susza w Polsce, susza, ziemniaki, kukurydza, rzepak, rzepik, buraki cukrowe, IUNG, rolnik, rolnictwo, krzewy owocowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, portal rolny

W trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski – napisał IUNG w ostatnim raporcie.

Zwiększa się obszar objęty suszą

Liczba gmin ogarniętych suszą uległa zwiększeniu z 566 do 1700, a powierzchnia o 36,06 proc. Niesprzyjające warunki pogodowe wystąpiły zwłaszcza w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, łódzkim oraz pomorskim.

W zachodniej części kraju powiększył się obszar suszy. Największy deficyt wody, tak jak w poprzednich tygodniach, występował w Poznaniu i jego okolicach, na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej. Duży niedobór wody stwierdzono także na terenie Nizin: Szczecińskiej i Wielkopolskiej oraz w okolicach Trzebnicy.

Susza zagraża najbardziej ziemniakom

Według IUNG, susza rolnicza zagraża obecnie uprawom ziemniaka, rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

Deficyt wody w ziemniakach wystąpił aż w czternastu województwach w 1700 gminach na powierzchni 49,09 proc. gruntów ornych. Bardzo duże zagrożenie suszą występowało również wśród rzepaku i rzepiku. Notowano ją także w czternastu województwach w 1407 gminach. Deficyt wody zagraża także burakom cukrowym. W tych uprawach suszę notowano w dwunastu województwach w 1038 gminach.

Co ciekawe, IUNG nie stwierdził suszy w uprawach kukurydzy.

– Wykazany występujący deficyt wody powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych – – wyjaśnia dyrektor IUNG prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. IUNG, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics