IUNG: susza w ziemniaku i rzapaku, ale nie w kukurydzy

W zachodniej Polsce powiększa się obszar objęty suszą. Największe problemy z niedoborem wody nadal występują w okolicach Poznania – wynika z raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Suszą najbardziej zagrożone są ziemniaki. Co ciekawe, IUNG nie stwierdził niedoborów wody w uprawach kukurydzy.

susza w Polsce, susza, ziemniaki, kukurydza, rzepak, rzepik, buraki cukrowe, IUNG, rolnik, rolnictwo, krzewy owocowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, portal rolny

W trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski – napisał IUNG w ostatnim raporcie.

Zwiększa się obszar objęty suszą

Liczba gmin ogarniętych suszą uległa zwiększeniu z 566 do 1700, a powierzchnia o 36,06 proc. Niesprzyjające warunki pogodowe wystąpiły zwłaszcza w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, łódzkim oraz pomorskim.

W zachodniej części kraju powiększył się obszar suszy. Największy deficyt wody, tak jak w poprzednich tygodniach, występował w Poznaniu i jego okolicach, na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej. Duży niedobór wody stwierdzono także na terenie Nizin: Szczecińskiej i Wielkopolskiej oraz w okolicach Trzebnicy.

Susza zagraża najbardziej ziemniakom

Według IUNG, susza rolnicza zagraża obecnie uprawom ziemniaka, rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

Deficyt wody w ziemniakach wystąpił aż w czternastu województwach w 1700 gminach na powierzchni 49,09 proc. gruntów ornych. Bardzo duże zagrożenie suszą występowało również wśród rzepaku i rzepiku. Notowano ją także w czternastu województwach w 1407 gminach. Deficyt wody zagraża także burakom cukrowym. W tych uprawach suszę notowano w dwunastu województwach w 1038 gminach.

Co ciekawe, IUNG nie stwierdził suszy w uprawach kukurydzy.

– Wykazany występujący deficyt wody powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych – – wyjaśnia dyrektor IUNG prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. IUNG, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here