„W dwunastym okresie raportowania, tj. od 11 lipca do 10 września 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski” – napisał IUNG w ostatnim raporcie. Według Instytutu, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -94 mm.
Zwiększa się obszar objęty suszą
Duży niedobór wody stwierdzono także na terenie Nizin: Szczecińskiej i Wielkopolskiej oraz w okolicach Trzebnicy.
We wschodniej części Polski deficyt wody jest niewielki.
Susza zagraża najbardziej krzewom owocowym
Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw krzewów owocowych. Notowano ją w ośmiu województwach w 631 gminach, tj. w ok. 25 proc. gmin Polski, na powierzchni 15 proc. gruntów ornych. Niedobór wody dotykał też plantacje ziemniaków w ośmiu województwach w 566 gminach (tj. w 22 proc. gmin kraju), obejmujących 13 proc. gruntów ornych.
Susza wystąpiła także w uprawach chmielu w sześciu województwach (w 356 gminach tj. w 14 proc. gmin kraju) na powierzchni 4,6 proc. gruntów ornych. Liczba gmin objętych suszą wzrosła z 587 do 631.
Deficyt wody powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych.
Źródło: Anna Wysoczańska, Kurier PAP, fot.