Jabłka: wysoki popyt, wysokie ceny!

Według WAPA zapasy jabłek w Polsce na początku maja zmalały o blisko 60% r/r,do 163 tys. t wobec spadku o 50,5% r/r.

jabłko, sprzedaż, targ, rolnik

Oznaczało to najniższy poziom od 2011, kiedy zapasy znalazły się pod negatywnym wpływem spadku zbiorów w 2010 (znaczące straty przymrozkowe). W kwietniu upłynniono 50,5% jabłek znajdujących się w chłodniach na początku tego miesiąca (-166 tys. t m/m vs 143 tys. t m/m w marcu). Co więcej, szybkie tempo sprzedaży obserwowano również w innych krajach, m.in. we Włoszech, Francji czy też Holandii.

Wszystko tanieje a ceny żywności rosną! UOKiK będzie kontrolował ceny!

Ceny jabłek szybują w górę!

Przyczyniło się to do wzrostu dynamiki cen jabłek w maju (+265% r/r wobec +183% w kwietniu). Nie bez znaczenia dla podwyżek cen mogły pozostać informacje o stratach przymrozkowych we Włoszech,czy też na Węgrzech. Według oceny GUS, również w Polsce w połowie maja wystąpiły przymrozki, które spowodowały uszkodzenia w uprawach brzoskwiń, moreli, czereśni, wiśni oraz jabłoni, co może być istotnym czynnikiem dla kształtowania się cen jabłek w 2020 roku. Kierunek zmian cen będzie jednak uzależniony od skali ww.strat, które nie muszą być większe niż w 2019. W wyniku przymrozków ubiegłoroczne zbiory jabłek w Polsce zmalały o 23% r/r.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych PKO Bank Polski SA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × cztery =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,873ObserwującyObserwuj
7,090SubskrybującySubskrybuj

Osobówką wjechał w pług podczepiony do ciągnika

W Pawłowicach na drodze DK-81 doszło do wypadku drogowego. Samochód osobowy marki Ford uderzył w pług podczepiony do ciągnika rolniczego. Poszkodowani trafili do Szpitala...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE