Jak grypa ptaków odbije się na sektorze drobiarskim? Komentarz eksperta

Grypa ptaków oraz pandemia mocno osłabiły przemysł drobiarski. Państwo nie radzi sobie z powstrzymaniem wirusa ptasiej grypy. W tym roku w Polsce wykryto do tej pory już ponad 240 ognisk grypy ptaków. W całym 2020 roku było ich  51. Przyrost jest ogromny. Poprosiliśmy eksperta Banku BNP Paribas o komentarz do obecnej sytuacji na rynku drobiarskim oraz o przedstawienie wyzwań, z jakimi będę musieli się zmierzyć producenci drobiu.

Redakcja: Sprzedaż zagraniczna polskiego drobiu spada po raz pierwszy od 2009 r. Z jednej strony pandemia z drugiej ptasia grypa. Jak ocenia Pani sytuację hodowców drobiu i jak te okoliczności odbiją się na sektorze drobiarskim?

– Dr Magdalena Kowalewska – Analityk sektora Food & Agro, Bank BNP Paribas: Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej.  Ponad 50% produkowanego w Polsce mięsa drobiowego trafia na eksport. Według danych MRiRW w 2020 r. z Polski wyeksportowano 1,43 mln ton nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych, o wartości 2340 mln EUR. Czyli o 2% więcej w ujęciu ilościowym, ale o 10% mniej w ujęciu wartościowym. Zmniejszenie wartości eksportu drobiu z Polski wynika z konieczności sprzedaży mięsa do mniej lukratywnych kanałów dystrybucji. W wyniku COVID-19, działalność HoReCa i foodservice została znacznie ograniczona w całej Europie, a mięsa eksportowane z Polski częściej trafiało do przetwórstwa.

Jak załamanie się sektora drobiarskiego może wpłynąć na przemysł i gospodarkę?

-Od początku 2021 r. Polska boryka się z problem grypy ptaków. Według danych GIW, na dzień 26 kwietnia 2021 w Polsce potwierdzono 245 ogniska tej choroby. W związku z wystąpieniem grypy ptaków Polska utraciła status kraju wolnego od tego wirusa, co spowodowało ograniczenia eksportowe. Są on zróżnicowane, zarówno w odniesieniu do zakresu produktów drobiarskich, jak i obszaru, który obejmują. Występowanie kolejnych, nowych ognisk powoduje oddalanie się w czasie możliwości powrotu na niektóre rynki zagraniczne.

Z jakimi wyzwaniami musi liczyć się przemysł drobiarski?

-Istotnym wyzwaniem dla sektora drobiarskiego w ostatnich miesiącach są wysokie ceny pasz, które negatywnie oddziałują na opłacalność produkcji. Jak wynika z danych MRiRW, ceny skupu kurcząt brojlerów pozostają wysokie. W marcu br. przeciętnie kurczęta skupowano po 3,64 PLN/kg, czyi o 8% więcej w relacji rocznej. Jednocześnie, ceny pasz dla drobiu pozostają wysokie. W lutym br. przeciętnie pasze grower-finisher sprzedawano po 1557 PLN za tonę, czyli o 17% więcej r/r. W związku z tym relacja cen żywca do cen pasz wyniosła 2,16, co oznacza, że przeciętnie opłacalność produkcji zmniejszyła się o 12% r/r.

Czy Bank BNP Paribas posiada w swojej ofercie rozwiązania, które pomogą poszkodowanym  hodowcom?

-Bank BNP Paribas posiada wypracowane zasady finansowania branży drobiarskiej. Wytyczne te, przygotowano na bazie doświadczeń z HPAI w latach 2017-2021.  Jak wynika z naszych analiz – w znacznym stopniu ograniczają one ryzyko wystąpienia problemów finansowych, z tego powodu – w śród naszych Klientów. W dużym skrócie promują one właściwą organizację sprzedaży i zakup środków do produkcji oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji.

W przypadku pojawienia się problemów wynikających z przyczyn niezależnych od Klienta (tj. np. wystąpienie HPAI pomimo przestrzegania zasad bio-asekuracji, znalezienie się w strefie z obostrzeniami sprzedaży czy inne tego typu sytuacje), Bank przewiduje zastosowanie tzw. wakacji kredytowych polegających na zmianie harmonogramu spłat zobowiązań.

Równolegle Bank realizuje program wsparcia dla Klientów dotkniętych skutkami kryzysu związanego z COVID-19. Programem tym objęci są np. hodowcy indyczek i indorów, wśród których odnotowaliśmy największe spadki rentowności, spowodowane m.in. kryzysem w sektorze HoReCa. Wsparcie to polega na odroczeniu spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych na okres 3 lub  6 miesięcy (w zależności od tego, o jaki typ odroczenia wnioskuje).

Dr Magdalena Kowalewska – Analityk sektora Food & Agro, Bank BNP Paribas

AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Chciał kupić koparkę – stracił ponad 100 tysięcy złotych

52-letni mieszkaniec Ostrołęki zainteresował się internetowym ogłoszeniem dotyczącym sprzedaży koparki, która miała znajdować się we Francji. Jednak warunkiem zakupu było wpłacenie całej kwoty za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics