Jak kobiety wykorzystują innowacje w gospodarstwie rolnym

Doskonale radzi sobie w gospodarstwie i efektywnie wykorzystuje nowoczesne technologie w codziennej pracy. – Nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną – przyznaje pani Agnieszka Tołłoczko, z którą rozmawiamy o jej obowiązkach, pasji i specyfice prowadzonej działalności.

Jak pokazują aktualne dane GUS, większość osób zatrudnionych w rolnictwie to mężczyźni, którzy stanowią aż 60 proc. Co sprawia, że kobiety stanowią tylko 40 proc.? Skąd taka tendencja? Otóż w obiegowej opinii prowadzenie gospodarstwa to zajęcie wymagające dużej siły fizycznej. Praktyka pokazuje, że istotne są umiejętności zarządcze, koordynacji wielu działań jednocześnie, wiedza z zakresu ekonomii czy precyzyjne planowanie. Co więcej, nowoczesne technologie sprawiają, że siła fizyczna nie jest już tak istotna, jak kilkadziesiąt lat temu.

<<Advertisement > >

Kontynuacja dzieła ojca

Prowadzenie gospodarstwa rolnego często jest rodzinną tradycją. Przekazywana działalność to dla każdego kolejnego pokolenia spore wyzwanie, szczególnie, gdy… w rodzinie brakuje mężczyzn. Tak było w przypadku pani Agnieszki Tołłoczko, prowadzącej gospodarstwo na Pojezierzu Mazurskim.

– Poniekąd zostałam postawiona przed faktem i od wielu lat żyłam z przekonaniem, że będę prowadzić gospodarstwo. Nie mam brata, a było też jasne, że tata kiedyś będzie musiał przejść na zasłużoną emeryturę. Czy podoba mi się ta praca? Jak najbardziej i nie zamieniłabym jej na żadną inną – mówi pani Agnieszka Tołłoczko, która jest też mamą czwórki dzieci, będących dla niej nieocenionym wsparciem i pomocą.

Pani Agnieszka na co dzień zarządza gospodarstwem o powierzchni blisko tysiąca hektarów, położonym na terenie pagórkowatym z przewagą gleb lekkich V i VI klasy o słabej zasobności wodnej. Mimo wymagających warunków, gospodarstwo było od zawsze cenione za innowacyjne metody uprawy i  dokładność wykonania zabiegów polowych. Pani Agnieszka przez blisko 20 lat pracowała przy boku ojca, wpierw jako zootechnik, a następnie jako pracownik administracji i zaopatrzenia.

– Kompleksy glebowe, jakimi dysponujemy, są bardzo słabe z piaszczystym podglebiem. Powoduje to brak możliwości magazynowania wody, co z kolei skutkuje wysychaniem roślin, prawie jak na pustyni. Stąd też po przejęciu gospodarstwa, zdecydowałam się posadzić ziemniaki odmian konsumpcyjnych z przeznaczeniem do mycia i konfekcjonowanie na powierzchni ok. 70 ha, jednocześnie korzystając ze wsparcia Centrali Nasiennej w Nidzicy. Okazało się, że w pierwszym roku przy ich wiedzy i wsparciu uzyskaliśmy bardzo dobry plon: ok. 50 ton / ha. W nadchodzącym  sezonie wegetacyjnym planuję uprawę 120 ha ziemniaka jakościowego. Uprawa ta sprawdza się w mojej okolicy tym bardziej, że ziemie te nie widziały ziemniaka od 20-30 lat, a gospodarstwo położone jest w pierwszej najbardziej zdrowej dla uprawy ziemniaka strefie – opisuje pani Agnieszka.

Dobry start i trafne inwestycje

Udany początek sprawił, że pani Agnieszka mogła przeprowadzić niezbędne inwestycje, czyli budowę przechowalni oraz zakup nowych maszyn, będących alternatywą dla wysłużonych i awaryjnych modeli. Wśród nowości oddelegowanych do codziennej pracy obok specjalistycznych maszyn do zbierania ziemniaków, znalazły się ciągniki, kombajn zbożowy oraz opryskiwacz samojezdny o szerokości roboczej 36 metrów. Dobrano również optymalny sprzęt towarzyszący jak np. rozsiewacz nawozu.

W sumie więc w gospodarstwie pani Agnieszki wykorzystuje się ciągniki John Deere 6155M oraz 6175M, kombajn T670i oraz opryskiwacz samojezdny R4040i.

Całość jest zintegrowana w systemie telematycznym JD Link. W trakcie całego procesu wprowadzenia tego rozwiązania pani Agnieszka mogła liczyć na wsparcie Sebastiana Bartkowicza, Eksperta ds. Rolnictwa Precyzyjnego z firmy Fricke Maszyny Rolnicze.

– Decyzja o zakupie rozwiązań rolnictwa precyzyjnego okazała się kolejnym ważnym krokiem w rozwoju gospodarstwa. Zastosowanie w ciągnikach, kombajnie oraz opryskiwaczu systemu Auto Track, automatycznego prowadzenia satelitarnego, tj. zintegrowanego systemu rolnictwa precyzyjnego, pozwoliło zmniejszyć nakładki, omijaki, tym samym – zwiększyć wydajność przy jednoczesnym mniejszym obciążeniu i zmęczeniu operatora – mówi Sebastian Bartkowicz z firmy Fricke Maszyny Rolnicze.

– Ponadto przejście z 18- na 36-metrowy system uprawy sprawia, że same nieugniatanie ścieżek oraz redukcja ilości przejazdów przynosi ok. 100 tys. zł oszczędności w sezonie – uzasadnia pani Agnieszka.

Co ważne, pani Agnieszka przełamała jeszcze jeden stereotyp i świetnie sobie poradziła z obsługą telematycznego systemu JD Link, który łączy wszystkie modele maszyn znajdujące się na polu z biurem i urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu w każdej sekundzie ma podgląd na operatora, wydajność i postój maszyny, rzeczywiste spalanie, średnie zużycie, wydajność cieczy itd.

Ziemniak urośnie w siłę?

Praca pani Agnieszki jest istotna nie tylko z punktu widzenia gospodarstwa, lecz to także ważny krok dla całej branży ziemniaka. – Trzeba wspomnieć, że Polska była niegdyś  światowym potentatem w uprawie ziemniaka, a dziś Polska Federacja Ziemniaka  ma ambicje wesprzeć na tyle krajową branżę ziemniaczaną, aby mogła odzyskać pozycję lidera w europejskim i światowym formacie. Tego lata  razem zapraszamy na XXVI Krajowe Dni Ziemniaka – POTATO POLAND 2019 w dniach 23-25 sierpnia do Nidzicy, gdzie będzie można oprócz poletek doświadczalnych i odmian ziemniaka, obejrzeć szereg maszyn oferowanych przez wystawców, również firmę Fricke Maszyny Rolnicze, z którą współpracujędodaje rolniczka z Pojezierza Mazurskiego.

Pani Agnieszka, gdy tylko znajdzie czas, oddaje się swojemu hobby – robi zdjęcia, pisze wiersze. Jednocześnie pomaga innym i wspiera ludzi w potrzebie, np. przez założone Stowarzyszenie „Moja rodzina”, gdzie może realizować potrzebę wspierania ludzi, a przede wszystkim dzieci.

Źródło: John Derre

Redakcja AgroNews,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 5 =