Jak nawozić i dokarmiać kukurydzę?

W Polsce bardzo duża grupa rolników nie przywiązuje wagi do prawidłowego nawożenia, które ma decydujący wpływ, na jakość naszego produktu końcowego a również na koszty. Powinniśmy nauczyć się rozważnego oszczędzania:  „rolnik nie może być skąpcem, musi być oszczędnym”. To bardzo ważne sformułowanie. Tu niczego nowego odkryć się nie da, powinno się zacząć od badania gleby. Wydanie kwoty od 9 do 16 zł/ha jest najtańszą inwestycją. Kwaśna gleba ( 4,5 do 5,5 ph) powoduje ograniczenie poboru składników pokarmowych, a w skrajnych przypadkach  nawet powoduje zablokowanie poboru. Na diagramie widać to najlepiej przy fosforze.

 

\"Jak

 


Wystarczy tylko zbadać ph i w niektórych przypadkach zwapnować pole. Jest to najtańsza forma podniesienia plonów przy stosunkowo niewielkim koszcie.

Nawozy mineralne są coraz droższe i dlatego ich stosowanie musi być coraz rozważniejsze. Stosowanie skąpych dawek powoduje spadek plonu i pogorszenie jakości. Stosowanie ich w nadmiarze powoduje nieuzasadniony wzrost kosztów, pogorszenie jakości plonu, a także może spowodować blokowanie pobierania niektórych składników pokarmowych, co zostało przedstawione w tabeli. Przy nadmiernym stosowaniu nawozów mineralnych wchodzimy w konflikt z ochroną środowiska. Wysoka aktywność glinu, wodoru i manganu w glebach kwaśnych (o pH poniżej 5,5) sprzyja bowiem pobieraniu i kumulacji metali ciężkich (Cd, Mn, Zn, Cu, Pb i innych) w roślinach. Właściwe stosowanie nawozów wapniowych ma szczególnie istotne znaczenie w produkcji żywności ekologicznej, jak również w systemach integrowanej produkcji.

Bor występuje i jest wprowadzany do gleby w częściach organicznych, tu uwaga niezmiernie ważna. Uwaga!!! Budowanie spalarni i pieców na słomę, a także spalanie słomy na polu jest bardzo szkodliwe dla środowiska a w szczególności gleby, która jest żywym organizmem. Samą chemią czy pierwiastkami nie zastąpimy tak bardzo ważnej masy organicznej, więc robimy stepy na własne życzenie! A nawozy organiczne są lepsze od mineralnych.

Gleba jest żywym organizmem, w której rozwijają się pożyteczne bakterie i grzyby i muszą one  mieć odpowiednie warunki do rozwoju. Nadmiar lub niedostatek niektórych składników pokarmowych powoduje zakłócenie równowagi, dlatego tak istotne są badania gleby.

Badania gleby dają nam informacje ile danych składników pokarmowych mamy w glebie.  Naszym zadaniem jest uzupełnienie dawki składników pokarmowych pod odpowiednią roślinę według zaleceń agrotechnicznych. Możemy mieć dylemat, jakie nawozy wysiać aby przyniosły nam zakładany cel, czyli by osiągnąć wysoki plon, dobrej jakości i przy dobrym efekcie ekonomicznym.

 

Czytaj dalej
 

Źródło: Gazeta Interaktywna AgroNews
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here