Jak po dobre włoskie pomidory to tylko na północ?

Czy to prawda, że we Włoszech lepsze pomidory są z północy kraju, a gorsze z południa? Taką ogólnokrajową dyskusję wywołała kampania reklamowa wielkiego koncernu spożywczego, zachwalającego wyższość przecierów i sosów pomidorowych z północnych Włoch.

 

\"\"

 

Reklama przetworów z północy wywołała falę oburzenia i potępienia na pomidorowym „zagłębiu”, na południu Italii, czyli przede wszystkim w regionach Apulia i Kampania.

Takie reklamy przynoszą szkodę całemu sektorowi producentów warzyw z południa – oświadczyło branżowe stowarzyszenie z Neapolu.

Protestujący zarzucają spożywczemu potentatowi, że w nieetyczny sposób posłużył się w reklamie najnowszymi doniesieniami mediów.

Powołując się na zeznania mafiosa z kamorry, poinformowały one, że gangi tej mafii, od dawna kontrolujące cały proces wywozu i utylizacji śmieci, zakopały w tym rejonie w ziemi – często przeznaczonej pod uprawy i hodowlę bydła- setki tysięcy ton najbardziej toksycznych, przemysłowych odpadów, groźnych dla życia i zdrowia ludzi.

Czytaj także:
IERiGŻ: ceny żywności wzrosną!
Polski przemysł spożywczy eksportuje na potęgę
Promocje główną przyczyną marnowania żywności!

Dominuje przekonanie, że zamieszczone w krajowej prasie i na billboardach reklamy wykorzystują społeczne zaniepokojenie tymi doniesieniami czy wręcz psychozę, jaka panuje zwłaszcza w Kampanii, według mediów najbardziej skażonej przez trujące odpady ukryte pod ziemią.

Pomidorom z niebezpiecznego, jak wynika z medialnych doniesień, południa przeciwstawiono te z Piemontu, Wenecji Euganejskiej, Lombardii i Emilii-Romanii.

W reakcji na reklamę lepszych rzekomo produktów z północy pojawiły się apele o bojkot ich producenta. Ten zaś broni się i zapewnia, że budząca kontrowersje kampania to dowód, że szczegółowo informuje konsumentów o pochodzeniu produktów oraz gwarantuje ich najwyższą jakość i bezpieczeństwo.

Dyskusja stała się tak gorąca, że głos zabrała minister rolnictwa Nunzia De Girolamo. Podsumowała ją następująco: „Oto mamy etniczną dyskryminację pomidorów z południa”.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here