Jak utrzymać unijną zdolność produkcyjną

Nowe szacunki dla produkcji zbóż w UE-27 na kampanie 2012/13 i 2013/14 opublikowane przez Copa-Cogeca ukazały, że zbiory przerosły wszelkie oczekiwania, mimo niekorzystnych warunków pogodowych.

Jednak ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność potrzeba dodatkowych instrumentów w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR), która wejdzie w życie w 2014 r., aby UE mogła w pełni wykorzystać swój potencjał produkcyjny.

 

\"Jak

 

Copa-Cogeca zareagowała po tym, jak grupa robocza "Zboża" oceniła sytuację. Nowo wybrany przewodniczący grupy, Max Schulman z Finlandii powiedział: "Nasze ostatnie szacunki dotyczące zbiorów zbóż ukazują stabilną produkcję na poziomie 284 mln ton. Zbiory roślin oleistych w UE-27 osiągnęły poziom 27,99 mln ton, czyli spadły o 3,2% w stosunku do roku ubiegłego (szczegółu na stronie www). Producenci ucierpieli z powodu wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych w tym roku.

Doświadczyli suszy na południu oraz powodzi i mrozu w Europie środkowej i północnej. Niekorzystna pogoda wpłynęła również na przyszłoroczne zasiewy. Co więcej, producenci zmagają się w wysokimi kosztami produkcji, co znacznie obniża ich marże. Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność i wahania rynków pełne wykorzystanie unijnego potencjału produkcji jest kwestią kluczową".

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił: "Nowa WPR musi utrzymać unijną zdolność produkcyjną. Szacuje się, że nowe instrumenty zaproponowane przez Komisję w ramach reformy, mające na celu dalszą ekologizację WPR, ograniczą produkcję nawet o 3%, nie przysparzając przy tym żadnych korzyści środowiskowych.  Dlatego też należy je poprawić.

Czytaj: Zboża w górę

Instrumenty zazieleniające WPR muszą zapewnić zielony wzrost: czyli muszą to być instrumenty, które są korzystne dla środowiska a zarazem przyczyniają się do utrzymania zdolności produkcyjnej, wydajności i zatrudnienia. Najnowsze szacunki dotyczące dochodów rolników w UE-27 ukazują, że nie są one stabilne ze względu na wysokie koszty produkcji (energia, materiał siewny, nawozy).

Dlatego też nie należy nakładać na rolników dodatkowych kosztownych regulacji i obowiązków. Ponadto rolnicy potrzebują wszechstronnego zestawu narzędzi technologicznych, które pozwolą im na złagodzenie skutków ataków szkodników i problemów związanych z innymi czynnikami”.

W czasie posiedzenia Max Schulman z Finlandii został wybrany na stanowisko przewodniczącego grupy roboczej. Mike Hambly z UK i Guido Seedler z Niemiec będą przez kolejne dwa lata sprawować funkcje wiceprzewodniczących. Grupa omówiła swoje priorytety.

Jednym z nich jest zapewnienie jak najkorzystniejszych warunków dla producentów zbóż i roślin oleistych w nowej WPR.

Źródło: COPA-COGECA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics