Producent zainteresowany uzyskaniem certyfikatu z Integrowanej Produkcji musi zgłosić fakt prowadzenia upraw w tym systemie do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa lub do najbliższej jednostki terenowej, do końca lutego każdego roku.
Tam zostają nadane numery identyfikacyjne zgodnie z podziałem administracyjnym kraju, co umożliwia szybką i bezbłędną identyfikację producenta z wyprodukowanymi przez niego płodami rolnymi. Następnie musi ukończyć szkolenie (16 godzin) z zakresu IP dla jednego gatunku rośliny, dla której chce uzyskać certyfikat. Szkolenia mogą być przeprowadzone przez osoby do tego upoważnione.
Przed zakończeniem produkcji producent składa wniosek o wydanie certyfikatu do jednostki terenowej Inspekcji wraz z zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia (wydanym przez jednostkę upoważnioną przez MRiRW). Po tym zgłoszeniu rolnik musi przejść jeszcze następujące kontrole:
- kontrola notatnika IP,
- kontrola w gospodarstwie w trakcie wegetacji,
- kontrola jakości płodów rolnych.
Kontrola notatnika – każdy producent, który zamierza przystąpić do systemu IP musi taki notatnik prowadzić a następnie dostarczyć go do inspekcji w celu sprawdzenia. Prowadzenie Notatnika IP zwalnia go z obowiązku prowadzenia ewidencji zabiegu ochrony roślin, ponieważ ten dokument spełnia wszystkie wymogi w tym zakresie, określone ustawą
o ochronie roślin.
Kontrola w gospodarstwie w trakcie wegetacji – podczas tej kontroli sprawdzane są następujące dokumenty:
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin (ważne przez 5 lat),
- zaświadczenie i znak kontrolny przebadania opryskiwacza potwierdzający jego sprawność techniczną (badanie wykonuje się co 3 lata),
- ewidencja wykonywanych zabiegów ochrony roślin i prawidłowość ich wykonywania.
Ewidencja powinna zawierać: nazwę rośliny, powierzchnię na której został zastosowany środek ochrony roślin, nazwę stosowanego środka, dawkę oraz przyczynę jego zastosowania. Notatnik zwalniający z prowadzenia takiej ewidencji powinien znajdować się w gospodarstwie dla każdej uprawianej rośliny zgłoszonej do systemu IP – tylko jeden, czyli jedna roślina i jeden notatnik (ważny jeden rok).
Poza tymi dokumentami w gospodarstwie powinny się znajdować faktury zakupu ŚOR (środków ochrony roślin), nawozów i materiału siewnego oraz aktualne analizy gleby.
Następnie kontrolowane są magazyny, w których przechowywane są ŚOR i nawozy. Muszą to być miejsca spełniające wymogi przeciwpożarowe, czyste, dobrze oświetlone, zamykane i oznakowane oraz posiadające sprawną wentylację. Środki ochrony roślin nie mogą być przechowywane razem z nawozami.
Sprawdzany jest również stan sprzętu i maszyn w gospodarstwie (czy nie powodują narażeń zdrowia i życia osób posługujących się nimi).
Każda działka, pole czy tunel foliowy powinny być odpowiednio oznaczone – zgodnie z zapisami w notatniku. Obowiązkowa jest również obecność pułapek feromonowych i opasek chwytnych.
Ostatnią kontrolą jest kontrola jakości płodów rolnych. Polega ona na pobraniu prób płodów w trakcie zbiorów i po zbiorze – w czasie składowania w magazynach lub w przechowalniach. Próbki przekazywane są do laboratoriów w celu przeprowadzenia analizy jakościowej na zawartość pozostałości ŚOR.
Po tych kontrolach sporządzana jest lista kontrolna, która określa:
- wymagania podstawowe, które muszą być spełnione w 100%,
- wymagania pomocnicze, których wykonanie określa się na min. 50%,
- zalecenia, które muszą być zrealizowane co najmniej w 20% (zalecenia te stanowią załącznik do protokołu kontroli).
Jeżeli podczas kontroli w gospodarstwie nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, producent rolny może ubiegać się o certyfikat IP – po wcześniejszym złożeniu wniosku w WIORiN. Przed wydaniem certyfikatu inspektor sporządza protokół końcowy. Producent, który uzyskał urzędową certyfikację, ma prawo do oznaczenia swoich produktów zastrzeżonym znakiem (logo) Integrowanej Produkcji.
Aneta Świercz
TZD Przysucha, oddział Radom
Źródło: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.modr.mazowsze.pl, fot. sxc.hu