Od tego roku wnioski o dopłaty bezpośrednie można kierować do ARiMR tylko przez aplikację eWniosekPlus.
W aplikacji eWniosekPlus każdy rolnik może złożyć wniosek o przyznanie płatności na rok 2021 wraz z wymaganymi załącznikami. Rolnik, który w roku poprzednim składał wniosek o przyznanie płatności będzie miał przygotowany wniosek ROBOCZY na podstawie wniosku z roku 2020. Aby skorzystać z aplikacji eWniosekPlus koniecznym jest posiadanie loginu i kodu dostępu. [czytaj: Jak się zalogować?]
Od kampanii 2017 dostęp do aplikacji można uzyskać online bez konieczności składania wniosku papierowego w Biurze Powiatowym Agencji. Producent przez Internet tworzy nowe konto (w przypadku, gdy do tej pory nie posiadał konta), może także w aplikacji eWniosekPlus odblokować konto, jak również zresetować lub zmienić hasło.
Uwaga! Należy pamiętać, że konto w aplikacji eWniosekPlus jest przypisane do osoby a nie do gospodarstwa. W przypadku np. przejęcia gospodarstwa w ramach spadku gdy rolnik do tej pory nie posiadał konta w aplikacji eWniosekPlus należy założyć konto i posługiwać się własnym kontem a nie kontem spadkodawcy.
RODZAJE PŁATNOŚCI
W aplikacji eWniosekPlus rolnik może ubiegać się o:
- przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, tj.:
– jednolitej płatności obszarowej,
– płatności za zazielenienie oraz płatności dodatkowej,
– płatności dla młodych rolników,
– płatności do krów,
– płatności do bydła,
– płatności do owiec,
– płatności do kóz,
– płatności do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno,
– płatności do powierzchni upraw roślin pastewnych,
– płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych,
– płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych,
– płatności do powierzchni uprawy chmielu,
– płatności do powierzchni uprawy truskawek,
– płatności do powierzchni uprawy pomidorów,
– płatności do powierzchni uprawy lnu,
– płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych,
– płatności niezwiązanej do tytoniu, - płatności ONW;
-przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
-przyznanie płatności ekologicznej (PROW 2014-2020);
– płatności dobrostanowej(PROW 2014-2020);
– pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013)–wniosek o wypłatę;
– premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020);
– pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną (PROW 2014-2020). - Dodatkowo, w przypadku płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), płatności ekologicznej (PROW 2014-2020) oraz płatności dobrostanowej (PROW 2014-2020) można ubiegać się o rekompensatę kosztów transakcyjnych. W przypadku płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020) rekompensata kosztów transakcyjnych przysługuje w ramach Pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000, Pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 lub Pakietu 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie, a w przypadku płatności ekologicznej (PROW 2014-2020) oraz płatności dobrostanowej(PROW 2014-2020) -w ramach wszystkich pakietów.
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW
Wnioski o przyznanie płatności na rok 2021 składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 17 maja (15 maja przypada w sobotę). Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 11czerwca 2021r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia. Licząc od dnia 18 maja 2021r., stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.
Jak się zalogować?
Jak wypełnić eWniosekPlus?
Oprac. na podst. ARiMR