Jak zwiększyć wydajność rolnictwa? Pomoże rzeczywistość rozszerzona

W finansowanym przez Unię Europejską projekcie FIT wykorzystano technologię inteligentnych danych i rzeczywistości rozszerzonej, aby opracować usprawniony proces zarządzania uprawami, który pomoże rolnikom uzyskać maksymalną skuteczność inwestycji i maksymalną wydajność.

rolnictwo, digitalizacja, cyfrowa rewolucja, rzeczywistość rozszerzona, digital farming,

Szacuje się, że do 2050 roku liczba ludzi na świecie wzrośnie do 9,6 miliarda, a wówczas wyżywienie tak ogromnej populacji będzie stanowiło poważne wyzwanie. Duża część odpowiedzialności za zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na żywność spoczywa na rolnikach, a presja jest tym większa, że jednocześnie muszą się oni zmagać także z innymi wyzwaniami, takimi jak zmiana klimatu i ekstremalne warunki pogodowe. Chcąc rozwiązać bieżące problemy i sprostać przyszłym wymogom w zakresie wydajności, rolnicy są zmuszeni do analizowania dużych ilości danych, a co za tym idzie – potrzebują technologii, która umożliwia ich gromadzenie i interpretację. Z tych właśnie powodów uczestnicy finansowanego przez Unię Europejską projektu FIT podjęli się opracowania nowych rozwiązań technologicznych opartych na danych, odpowiednio dostosowanych do zarządzania gospodarstwami rolnymi.

„Założeniem projektu FIT jest przeniesienie interakcji między rolnikami, ich polami uprawnymi i technologią na zupełnie nowy poziom”, mówi Pedro Branco, koordynator projektu FIT. „Dzięki inteligentnym danym dostarczanym użytkownikowi za pomocą systemu wyświetlania wykorzystującego technologię rzeczywistości rozszerzonej usprawniony zostanie proces zarządzania uprawami. Pomoże to rolnikom uzyskać maksymalną skuteczność inwestycji i maksymalne zyski, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów i strat”.

Przesyłanie danych w technologii rzeczywistości rozszerzonej

Podstawowym celem projektu jest stworzenie opartego na rzeczywistości rozszerzonej zestawu narzędzi analitycznych dla rolników (ang. Farmer’s Intelligence Toolkit, FIT), którego opracowaniem zajmuje się dostawca technologii informacyjno-komunikacyjnych, firma Nexlys Lda., będąca głównym partnerem projektu.

Wyświetlanie inteligentnych danych za pośrednictwem systemu rzeczywistości rozszerzonej umożliwi rolnikom interaktywną analizę aktywów operacyjnych”, wyjaśnia Branco. „Będzie to możliwe dzięki połączeniu i wymianie danych pochodzących z dostępnych podsystemów technologicznych – na przykład z systemów irygacyjnych, dronów oraz zrobotyzowanych i niezrobotyzowanych maszyn rolniczych – za pośrednictwem internetu rzeczy”.

Branco dodaje, że chociaż firma Nexlys zaprojektowała zestaw narzędzi wspierających rolników w ich codziennej pracy, faktycznym celem projektu było sprawdzenie, czy narzędzia te w praktyce spełnią swoją rolę.

„W ramach oceny wykonalności uczestnicy projektu określili nisze rynkowe i potrzeby konsumentów, dokonali też analizy istotnych przepisów prawnych i kwestii etycznych oraz zidentyfikowali ewentualne przeszkody stojące na drodze do wprowadzenia produktu na rynek, aby je następnie wyeliminować”, tłumaczy Branco.

Co najważniejsze, ustaliliśmy techniczną wykonalność narzędzi FIT i sprawdziliśmy, czy wprowadzenie ich na rynek pomoże w rozwiązaniu niektórych problemów gospodarczych i społecznych, przed którymi stoją współcześni rolnicy”.

Plany komercjalizacji

Chociaż jest zbyt wcześnie na to, by szczegółowo omówić wyniki, Branco potwierdza, że dzięki projektowi udało się jasno zdefiniować strategię rozwoju i plan działania dotyczący komercjalizacji produktu.

„Przeprowadzona ocena potwierdza, że po wprowadzeniu na rynek narzędzia FIT będą odgrywać ważną rolę w zwalczaniu problemu głodu na świecie i zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego, a ponadto przyczynią się do poprawy wartości odżywczej produktów i promowania zrównoważonego rolnictwa, jednocześnie zmniejszając koszty produkcji i zużycie zasobów środowiskowych”, dodaje Branco.

Szacuje się, że w ciągu pięciu lat od wprowadzenia narzędzi FIT na rynek, zwrot z inwestycji w projekt wyniesie 207 proc. Według tych samych prognoz dzięki projektowi powstanie w tym czasie 60 nowych miejsc pracy. Projekt znajduje się obecnie we wczesnej fazie kampanii testowej o średniej skali, w której biorą udział rolnicy z Portugalii i Hiszpanii, w tym wiodący światowy producent migdałów.

Redakcja AGroNews, źródło: Cordis EU, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,532ObserwującyObserwuj
5,440SubskrybującySubskrybuj

Grzegorz Puda: Pandemia nie osłabiła pozycji polskiego rolnictwa

Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami rolno-spożywczymi nie załamał się. W ubiegłym roku odnotowano 7% wzrost wartości eksportu, w stosunku do roku...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE